Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Upamiętnienie gen. Marka Papały w 25. rocznicę śmierci

W Pruchniku odbyła się uroczystość z okazji odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci nadinsp. dr Marka Papały, byłego Komendanta Głównego Policji. Przedstawiciele Policji, służb mundurowych, władze samorządowe, rodzina oraz przyjaciele uczcili pamięć byłego Komendanta Głównego Policji w 25. rocznicę jego śmierci. W miejscu upamiętnienia złożono wieńce i kwiaty. W uroczystości uczestniczył nadinsp. Paweł Dobrodziej Zastępca Komendanta Głównego Policji.
  • Źródło: Podkarpacka policja

Podkarpaccy policjanci, wspólnie z miejscowymi władzami samorządowymi, a przede wszystkim rodziną tragicznie zmarłego nadinspektora dr Marka Papały przez ponad 20 lat brali udział w uroczystych spotkaniach na Cmentarzu Parafialnym w Pruchniku. Odbywały się one dwa razy w roku, w dniu śmierci Generała oraz w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych. Z chwilą przeniesienia szczątków śp. Generała na warszawskie Powązki Wojskowe, na Podkarpaciu nie było już miejsca mu poświęconego.

Przedstawiciele władz samorządowych Gminy Pruchnik wystąpili do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie z propozycją zmiany tego stanu rzeczy. Przedstawiono pomysł upamiętnienia gen. Marka Papały w formie tablicy memorialnej, umieszczonej na kamieniu przy Komisariacie Policji w Pruchniku. Wynikiem wielu spotkań przedstawicieli pruchnickiego samorządu, Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i przy wsparciu członków Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie ustalono treści tablicy memorialnej oraz jej godne wyeksponowanie w architekturze miasta. Jako lokalizację wybrano bezpośrednie sąsiedztwo Komisariatu Policji w Pruchniku, gdzie dzisiaj odbył się uroczysty apel i odsłonięcie miejsca upamiętnienia.

Uroczystość poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Pruchniku w intencji śp. gen. Marka Papały, policjantów, a także tych, którzy zginęli na służbie. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli w rejon Komisariatu Policji w Pruchniku, gdzie umiejscowiono tablicę pamiątkową.

Apel rozpoczął się od złożenia meldunku nadinsp. Pawłowi Dobrodziejowi Zastępcy Komendanta Głównego Policji przez dowódcę uroczystości, po czym przy dźwiękach hymnu państwowego na maszt podniesiono flagę państwową.

Zaproszonych gości, w imieniu Burmistrza Pruchnika, przywitał Krzysztof Łuc Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, wśród nich byli m.in. Sekretarz Stanu Min. Rodziny i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP Anna Schmidt, Poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan, I Wiceojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, przedstawiciel Marszałek Województwa Podkarpackiego Waldemar Szumny, licznie zgromadzone środowisko służb mundurowych na czele z nadinsp. Pawłem Dobrodziejem Zastępcą Komendanta Głównego Policji i nadinsp. Dariuszem Matusiakiem Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie, a także przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, instytucji, szkół, stowarzyszeń i związków policyjnych oraz rodzina i przyjaciele śp. gen. Marka Papały.

Po przywitaniu gości, nastąpiła szczególna część uroczystości - odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Tablicę odsłoniła Małgorzata Papała - żona śp. gen. Marka Papały, w towarzystwie nadinsp. Pawła Dobrodzieja Zastępcy Komendanta Głównego Policji i Burmistrza Pruchnika Wacława Szkoły. Tablicę upamiętniającą nadinsp. dr Marka Papałę poświęcił duszpasterz Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu ks. prałat Janusz Mączka wraz z kapelanem Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ks. Markiem Buchmanem. Przed tablicą złożono wieńce i zapalono pamiątkowy znicz, po czym nastąpił moment okolicznościowych przemówień.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziału reprezentacyjnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wraz z pocztami sztandarowymi oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Głównej Policji.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test