Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Statuetki LEONARDO rozdane tradycyjnie podczas Festiwalu Nauki i Techniki

Podczas Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki tradycyjnie zorganizowano uroczystą galę, gdzie wręczono statuetki LEONARDO. Nagrody rozdano w czterech kategoriach: Mielecki Talent, Nauka, Przedsiębiorstwo i Społeczna Odpowiedzialność.
Statuetki LEONARDO rozdane tradycyjnie podczas Festiwalu Nauki i Techniki

Autor: fot. powiat mielecki

Statuetkę LEONARDO w kategorii "Mielecki Talent" otrzymał Jan Wanatowicz, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, który już teraz ma na swoim koncie wiele naukowych osiągnięć - był laureatem wielu konkursów przedmiotowych i olimpiad.

Myślę, że pasja do przedmiotów bardziej naukowych, przedmiotów ścisłych, wzięła się przede wszystkim z tego, że jestem z Mielca. Mieszkam przy lotnisku, widzę ciągle samoloty, które startują czy lądują codziennie. Myślę, że był to czynnik, który wpłynął na młodego mnie i sprawił, że zacząłem się tym interesować i mnie to pochłonęło, a później przez szkołę podstawową, liceum, przygotowywałem się do różnych konkursów, uczyłem się i właśnie to mnie ukształtowało. Swoją przyszłość prawdopodobnie zwiążę z lotnictwem. Jak na razie dostałem się na Uniwersytet Techniczny w Delft, w Holandii. Tam będę studiował Aerospace engineering. Zobaczymy, co będzie potem i czy będę chciał tutaj wrócić i znaleźć pracę w tym sektorze, czy zdecyduję się na jeszcze coś innego. - mówił Jan Wanatowicz, zdobywca statuetki LEONARDO w kategorii "Mielecki Talent"

Nagrodę w kategorii „Nauka” przyznano prof. dr hab. inż. Jarosławowi Sępowi z Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji Politechniki Rzeszowskiej, pełniącemu również funkcję Prorektora uczelni ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem; współautorowi koncepcji „Branżowego Centrum Umiejętności – kadry dla przemysłu lotniczego” – projektu, który już wkrótce realizowany będzie przez Powiat Mielecki i CKPiDN w Mielcu.

Laureatem statuetki LEONARDO w kategorii „Przedsiębiorstwo” została firma Mediprintic Sp. z o.o., która przy wykorzystaniu skanowania i szybkiego druku 3D projektuje nowoczesne, lekkie, dopasowane do pacjenta zaopatrzenie ortopedyczne przedramienia. Nagrodę, na ręce Zofii Dymitrow, Dyrektora ds. Rozwoju Produktu, przekazał Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak.

W ostatniej z kategorii tj. „Społeczna Odpowiedzialność”, laur przypadł w udziale firmie Kirchhoff Polska Sp. z o. o. – która od przeszło dwudziestu lat aktynie włącza się w życie lokalnej społeczności. Statuetkę odebrali wspólnie prezes przedsiębiorstwa Janusz Soboń i dyrektor zakładu Piotr Socha.

 

Porozmawiali z nami również Magdaleną Kobrzyńską i Wojciechem Koszelskim, studentami z Politechniki Rzeszowskiej.

Przyjechaliśmy tutaj z Politechniki Rzeszowskiej. Na co dzień jesteśmy w kole naukowym Euroavia. Jestem jego prezesem (Magdalena), a Wojtuś teraz, można powiedzieć, że jest szefem koncepcyjnym i technicznym naszej modelarni. Zajmujemy się budową bezzałogowych statków powietrznych. W tym roku braliśmy udział w zawodach z Aero Design. Są to zawody, które są postrzegane jako jedne z najbardziej prestiżowych zawodów konstruktorskich. Wymagają od studentów podejścia nie tylko manualnego, ale również merytorycznego. Przyjechaliśmy przedstawić, jak wyglądała praca naszego koła przez ostatnie pół roku, przygotowanie do ostatnich zawodów oraz zapowiedzieć plany na przyszły rok. Wszystko w ramach XIII Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki, ponieważ nasz sprzęt wpisuje się po prostu w to, co na nim się dzieje. Miasto również związana jest z lotnictwem, więc tematyka bardzo podobna, a jednocześnie oczywiście trzeba promować projekt. Obecnie skupiamy się na studiach i na wypromowaniu tego, co zrobiliśmy do tej pory oraz pozyskujemy fundusze na przyszły rok. - mówią Magdalena Kobrzyńska i Wojciech Koszelski, studenci z Politechniki Rzeszowskiej.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test