Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rozpoczął się XIII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

W Mielcu rozpoczął się Festiwal Nauki i Techniki. Przez najbliższe trzy dni będziemy świadkami prawdziwego naukowego maratonu. Dziś jednak rozpoczęliśmy na spokojnie, od panelu specjalistycznego „Kadry dla przemysłu lotniczego”.

Dzisiaj spokojnie, ale bardzo merytorycznie, ponieważ zaczęliśmy od panelu specjalistycznego „Kadry dla przemysłu lotniczego”. Nasz zamysł jest taki, aby przekonać się, jak wymagający jest przemysł lotniczy, jak nowocześnie kształcić i jak do tego wszystkiego przygotować się w Mielcu. Dyskutują akademicy, przedsiębiorcy, a także nauczyciele. Wręczymy też tradycyjnie statuetki Leonardo. Robimy to już od wielu lat. Statuetki wręczamy w 4 kategoriach: Mielecki Talent, Nauka, Innowacyjne Przedsiębiorstwo, Firma dostrzegająca potrzeby społeczne. - mówił Zdzisław Nowakowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Jak wyglądają kadry związane z lotnictwem w Mielcu?

Nie tylko przemysł lotniczy stara się o kadry, wszyscy to robią. Mamy Gospodarkę 4.0, która w dużym stopniu oparta jest na technologiach cyfrowych i na technologiach związanych z nowymi metodami wytwarzania. Pytanie: czy polska szkoła za tym nadąża? Nie do końca nadąża, dlatego dzisiaj rozmawiamy też o tym, że obok tzw. kwalifikacji szkolnych, należy tworzyć kwalifikacje rynkowe, czyli takie, które wynikają z potrzeb polskiego przemysłu. Powstające w Mielcu Branżowe Centrum Umiejętności Kadr dla Przemysłu Lotniczego ma wpisać się w nową strategią, związaną z ustawicznym kształceniem osób nie tylko tych, które objęte są systemem szkolnym, ale także tych, które pracują. - mówił Zdzisław Nowakowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Jak będą wyglądały kolejne dni Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki?

Rozpoczniemy wykładami wprowadzającymi. Pierwszy z nich będzie skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych, który będzie dotyczył historii Mielca – od Cop-u, do pierwszej w Polsce Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będzie także wykład na temat awioniki lotniczej, to jest bardzo ważny element z punktu widzenia kształcenia, a później już odbędzie się sesja popularnonaukowa z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i wiele wiele więcej. - mówił Zdzisław Nowakowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Państwa na XIII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki, gdzie na przybyłych czeka prawdziwe naukowe szaleństwo!


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test