Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

XIII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki zbliża się wielkimi krokami

XIII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki odbędzie się w dniach 25-27 maja 2023 roku. Rokrocznie motywem przewodnim Festiwalu jest ceniona przez środowisko lotnicze sentencja łacińska „Per aspera ad astra”, czyli „Przez trudy do gwiazd”. Marzenia, pasje odkrywania, innowacyjne i kreatywne zainteresowania oraz świadomość ciężkiej pracy to podstawowe atrybuty, które prowadzą dzieci i młodzież do sukcesu osobistego i zawodowego.

Streszczenie programu XIII Festiwalu Nauki i Techniki:

Zróżnicowany tematycznie będzie tegoroczny XIII Mielecki Festiwal Nauki i Techniki, który odbędzie się w dniach 25-27 maja 2023 roku w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu. Jest on adresowany do różnych wiekowo grup odbiorców, stanowi także podsumowanie rocznej działalności programowej CKPiDN.

Oczywiście zawsze najważniejszymi uczestnikami spotkań z nauką są uczniowie mieleckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Z myślą o nich przygotowane zostały wykłady popularno-naukowe, wystawy, prezentacje oraz warsztaty tematyczne.

Po raz pierwszy w Mielcu uczniowie zobaczą wystawę mobilną Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Jest to zbiór piętnastu eksponatów opisujących „Świat wokół nas”, czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne. Poprzez zabawę z eksponatami takimi jak: „Cykl życia drzewa”, „Jakie to drewno”, „Tlen” będzie można poznać ciekawostki związane z drzewami i drewnem, a także tlenem.

Równie ekscytująco zapowiadają się prezentacje m.in. Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza (stoisko RoboLab oraz symulator lotu), Podkarpackiego Centrum Innowacji (technologia druku 3D), Stowarzyszenia Miasta w Internecie (mobilna Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii), Polskich Zakładów Lotniczych (symulator lotu), Polish Intelligent Logic Controlers (symulator spadochronowy), Studenckiego Koła Naukowego Politechniki Rzeszowskiej EuroAvia oraz Akademii Leonardo (modele rakiet i samolotów).

Dla zorganizowanych grup uczniów zostaną zorganizowane warsztaty tematyczne, w trakcie których uczniowie w praktycznym działaniu sprawdzą swoje umiejętności lub też połkną bakcyla, zarażą się pasją odkrywania i tworzenia w przyszłości wielkich rzeczy. Tegoroczna propozycja warsztatów to: Zabawki Mikołaja Kopernika, Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj, Oglądamy kosmos dzięki technologii VR, Budujemy latające modele rakiet i samolotów, Technologie druku 3D, Roboty w akcji, ale także to co bardzo ekologiczne, czyli… Tajemnice życia pszczół.

Jak tradycja mieleckich festiwali nakazuje, nie zapomniano o wykładach popularno-naukowych. Przede wszystkim wspólnie z II Liceum im. Mikołaja Kopernika przygotowano sesję z okazji 550-rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wykładowcami będą wybitni astrofizycy Prof. Robert Kamiński z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz dr Noemi Zabari, prezeska firmy Astrotectonic oraz uczniowie II LO: Wiktoria Klich, Piotr Żmuda i Konrad Ogórek. Z kolei dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych przewidziano dwa wykłady: „Od Centralnego Okręgu Przemysłowego do pierwszej w kraju Specjalnej Strefy Ekonomicznej” oraz „Sterowanie automatyczne pilotem”.

Uczniowie wezmą także udział w rowerowej wycieczce edukacyjnej pod patronatem Prezesa Mieleckich Zakładów Lotniczych PZL Mielec „Lotnicza historia Mielca”. Jej celem będzie poznanie miejsc związanych z rozwojem przemysłu lotniczego w Mielcu, a także zwrócenie uwagi na wyjątkowy, niezwykły i unikalny charakter przestrzeni miejskiej naznaczonej symbolami Mielca –pomnikami samolotów produkowanych w naszym mieście.

Z myślą o przedsiębiorcach, nauczycielach oraz uczniach przygotowano stanowiska dydaktyczne partnerów merytorycznych CKPiDN – kształcącej mielecką młodzież w zawodach opartych na nowoczesnych technologiach z wykorzystaniem m.in. obrabiarek sterowanych numerycznie oraz robotach przemysłowych. Zaproszenie na Festiwal przyjęli: Kuka Polska (roboty przemysłowe wraz z rozwiązaniami dydaktycznymi), Astor (roboty przemysłowe wraz z rozwiązaniami dydaktycznymi), TomSystem (roboty spawalnicze), Abplanalp (obrabiarki CNC), Kirchhoff (automotive), ITA Tools (narzędzia do obróbki), EcoPlus (instalacje fotowoltaiczne).

W oddzielnej sesji dedykowanej pracownikom firmy Bury, podsumowany zostanie roczny kurs „Bury Soft Akademia”. To unikatowy projekt edukacyjny, którego celem było przeprowadzenie kilkusetgodzinnego kursu „Programista systemów wbudowanych”. Wykłady do uczestników kursu wygłoszą pracownicy naukowi AGH: prof. Tadeusz Uhl oraz prof. Robert Stala.

Współczesna szkoła w coraz większym stopniu staje się szkołą cyfrową, stosującą w nauczaniu nowoczesne technologie, zmierzającą także do kształcenia interdyscyplinarnego w opozycji do tradycyjnego nauczania przedmiotowego. Dlatego też do udziału w Festiwalu zaproszono nauczycieli, aby przybliżyć im nauczanie przez doświadczenie w oparciu o metodologię STEAM. Czym jest STEAM?  To nowe podejście dydaktyczne, które łączy: naukę (S-science), technologię (T-technology), inżynierię (E-engineering), sztukę (A-Arts) oraz matematykę (M-Maths). Pozytywnym i zachęcającym uczniów do tej metody pracy jest robotyka, dlatego też zaprezentowany zostanie regionalny projekty edukacyjny na rzecz rozwoju nauczania robotyki z elementami programowania, kierowany do uczniów szkół podstawowych.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test