Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

"Ten sport jest idealną drogą rozwoju". Wywiad z instruktorką akrobatyki

Akrobatyka staje się coraz popularniejszą dyscypliną. Stanowi idealną drogę do ogólnego rozwoju ciała. Spotkaliśmy się z Dominiką Przywarą - instruktorką akrobatyki oraz właścicielką Mieleckiego Centrum Akrobatyki, aby porozmawiać nieco o tej dyscyplinie.
"Ten sport jest idealną drogą rozwoju". Wywiad z instruktorką akrobatyki

Autor: fot. Mieleckie Centrum Akrobatyki

Zanim przejdziemy do rozmowy o samej akrobatyce, opowiedz nam kilka słów o sobie.

Nazywam się Dominika Przywara. Jestem właścicielką Mieleckiego Centrum Akrobatyki, instruktorem, magistrem Wychowania Fizycznego. 

Zawsze marzyłam o tym, żeby trenować akrobatykę. Niestety w Mielcu tej dyscypliny nie było. Tak naprawdę najbliższy klub znajdował się kilkadziesiąt kilometrów stąd. Moi rodzice nie mieli możliwości, żeby dowieźć mnie na te zajęcia, więc skończyło się na marzeniach. Pomysł na to, żeby otworzyć nasze Mieleckie Centrum Akrobatyki wziął się stąd, że chciałam spełniać marzenia dzieci, których ja w dzieciństwie spełnić nie mogłam. Chcę ułatwić tę drogę najmłodszym, którzy mają podobne zainteresowania do moich.

Dla kogo jest akrobatyka?

Każdy może zacząć swoją przygodę z akrobatyką. Bez względu na wiek, poziom zaawansowania, jest to idealna droga do samorozwoju. Jeśli ktoś ma do tego predyspozycje, pasję i widać to od samego początku, to w naszym przypadku, przenosimy go do grupy zaawansowanej, gdzie ma możliwość trenowania w większej ilości, a jeśli te umiejętności nie są jeszcze wypracowane, to zostaje w grupie podstawowej i powoli te umiejętności nabywa.

Jak wyglądają Wasze zajęcia?

Trenuje u nas około 300 osób. Są to zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodsza grupa, która z nami trenuje to 3-4 latki. Prowadzona jest ona przez trenerkę Marlenę, u której również widać ogromną pasję, zaangażowanie. W tej grupie widać, jaki postęp wykonały dzieci od momentu przyjścia na salę. Początki były trudne – wkradł się straszny chaos, zamieszanie. Obecnie dzieciaki potrafią wykonać trudne koordynacyjnie elementy, więc jesteśmy z nich mega dumni. Zajęcia z akrobatyki są możliwością do ogólnego rozwoju dziecka. Oprócz wymienionych 3-4 latków mamy też starsze grupy, m.in. grupa zaawansowana, która trenuje w tym momencie 3 razy w tygodniu i przygotowuje się do startu w zawodach. Zaczęliśmy swoją pracę z dziećmi w sierpniu. Nie możemy oczywiście porównywać się jeszcze z grupami, które trenują od lat, ale idzie to wszystko w naprawdę świetnym kierunku.

Czy oprócz samych zajęć i rozwoju dzieci na sali, będziecie chcieli dać im możliwość od występów na zawodach wyższej rangi? 

W przyszłości mamy ambicję na to, aby startować w zawodach wyższej rangi. Współpracy z nami podjął się trener Olek, który na pewno umożliwi zdobycie wszelakich umiejętności do tego potrzebnych. Jest to były zawodnik kadry narodowej, wiele razy zostawał do niej powoływany. Osiągnięcia mówią same za siebie, ponieważ jest wielokrotnym Mistrzem Polski juniorów i seniorów w akrobatyce sportowej. Reprezentował też nasz kraj na Mistrzostwach Świata czy Europy, zajmując wysokie miejsca. Myślę, że te sukcesy na pewno się pojawią.

Kto prowadzi na Waszej sali? Kim są trenerzy?

W tym momencie w naszej kadrze jest 8 osób – 7 trenerów i Anetka, którą nazywamy „ciocią Anetką”. Jest z nami zawsze podczas zajęć. Stanowi pomoc trenera i odpowiada za kontakt z rodzicem i dziećmi. Idąc po kolei – trenerka Gabrysia była również zawodniczką kadry narodowej, zajęła m.in. 1. miejsce w Pucharze Polski w akrobatyce sportowej i zdobywała liczne medale na turniejach międzynarodowych. Wiktoria, siostra Gabrysi, prowadzi u nas zajęcia z akrobatyki powietrznej. Jest to trenerka, która występowała m.in. na polskiej i zagranicznej scenie „Mam Talent”, ale również z osiągnięciami na zawodach międzynarodowych. Lena – była zawodniczka kadry narodowej i licencjonowany trener Polskiego Związku Gimnastycznego. Olek i Marlena to trenerzy, o których rozmawialiśmy wcześniej. Weronika prowadzi zajęcia z gimnastyki artystycznej. Jej największą pasją jest taniec, a na co dzień pracuje jako instruktor fitness. Znamy się od lat, razem studiowałyśmy.

Co daje akrobatyka najmłodszym?

Zajęcia z akrobatyki są idealne dla najmłodszych, z tego względu, że ta aktywność stanowi globalny rozwój ciała. Rozwija się tutaj wiele umiejętności – gibkość, siła, szybkość, koordynacja, skoczność – tak naprawdę pracuje tutaj całe ciało. Moim zdaniem, jest to świetna dyscyplina do rozpoczęcia swojej przygody ze sportem. Stanowi bazę do trenowania innych dyscyplin.

Jak wyglądają Wasze plany na przyszłość?

Podjęliśmy decyzję o zrzeszeniu się z Polskim Związkiem Fit Kid. Fit Kid to nowoczesna, wszechstronna dyscyplina sportu, będąca kombinacją form gimnastycznych (gimnastyki sportowej, akrobatycznej i artystycznej), elementów show, tańca oraz ekspresji ruchowej. Układy ćwiczeń wykonywane do muzyki (indywidualnie w zespołach lub formacjach) eksponują siłę, gibkość, równowagę, zwinność oraz koordynację ruchową zawodniczek i zawodników w różnych kategoriach wiekowych (od lat 4 po seniorów). Obecnie pracujemy nad wewnętrznym zawodami dla wszystkich trenujących u nas dzieci, które zakończą obecny rok szkolny oraz Aktywnym Dniem Mamy. 

Na pewno zorganizujemy w naszym Mieleckim Centrum Akrobatyki półkolonie. Będą mogły przyjść do nas zarówno dzieci, które z nami już trenują, jak i nowe osoby, chcące spróbować swoich sił z tego typu zajęciami. Półkolonie nie będą stanowić tylko samej akrobatyki, ale również pobawimy się przy innych dyscyplinach sportowych, ale i zorganizujemy różnego rodzaju wycieczki. Od września chcemy uruchomić dodatkowe grupy. Wiele osób zadaje nam pytania, jak będzie wyglądać rekrutacja. W pierwszej kolejności będą przyjęte dzieci, które u nas już trenowały. Na pewno będziemy mieć też miejsca dla tych, którzy są na liście rezerwowej – jest to ok. 60 osób. Miejsc dla dzieci, które jeszcze się z nami nie spotkały również będziemy mieć sporo. Obecnie przygotowujemy się również do zawodów zespołowych w Rzeszowie, które odbędą się 3 czerwca.

Jakie doświadczenia udało się wynieść z poprzednich zawodów?

Poprzednie zawody, w jakich było nam dane wziąć udział, były ogromnym przeżyciem dla samych dzieci, nas, trenerów, jak i rodziców. Stres był ogromny, ale sporo lekcji wynieśliśmy. Na pewno zawody tego typu pokazują, że radość dzieci ze startu i to, w jaki sposób one to przeżywają, daje ogromną motywację do dalszego działania. Pokazuje nam to, że mamy dla kogo pracować i że razem możemy wiele.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test