Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

78. rocznica podpisania przez hitlerowskie Niemcy aktu kapitulacji [ZDJĘCIA]

Dziś w naszym kraju obchodzony jest Dzień Zwycięstwa, związany z rocznicą podpisania przez hitlerowskie Niemcy aktu kapitulacji, który zakończył działania wojenne na terytorium Europy w latach 1939-1945.

Po każdej wojnie ktoś musi posprzątać
Jaki taki porządek przecież sam się nie zrobi.

Ktoś musi zepchnąć gruzy na pobocza dróg
żeby przejechać mogły wozy pełne trupów [...]

Fotogeniczne to nie jest i wymaga lat.
Wszystkie kamery wyjechały już na inną wojnę.
Mosty trzeba z powrotem i dworce na nowo. [...]

Ktoś z miotłą w rękach wspomina jeszcze jak było.
Ktoś słucha przytakuje nie urwaną głową.

Ale już w ich pobliżu zaczną się kręcić tacy,
których to będzie nudzić. [...]

Ci co widzieli o co tutaj szło,
muszą ustąpić miejsca tym, co wiedzą mało.
I mniej niż mało. 
I wreszcie tyle co nic. [...] - fragment wiersza "Koniec i początek" Wisławy Szymborskiej.

Słowami wiersza, który wpisuje się w uroczystość upamiętniającą Dzień Zwycięstwa, rozpoczęliśmy dzisiejszą uroczystość. 

Z każdym rokiem ubywa wśród nas naocznych świadków tamtych wydarzeń, ale wspomnienia, dokumenty, filmy pozwalają nam przekazywać pamięć o okrucieństwie II Wojny Światowej.

Po każdej wojnie obiecywano sobie, że zostanie zbudowany lepszy, spokojny i bezpieczny świat. Historia pokazuje jednak, że tylko na jakiś czas udawało się utrzymywać pokój, ale później znów gdzieś na świecie ginęli ludzie. Aż do dzisiaj znaczna część globu uwikłana jest w jakąś formę konfliktu.

Mówi się, że historia jest nauczycielką życia, więc dzisiejsza uroczystość uczy nas na przykładzie wojny i ich skutków, że konflikty są dla ludzi pasmem cierpień, bólu i ran, powodują niedostatek i biedę. 

Patrząc na dzisiejszy dzień i mając świadomość tego, co działo się kilkadziesiąt lat temu, szanujmy pokój i bezpieczeństwo. Doceńmy to, że nasi przodkowie walczyli na frontach, ginęli od kul, umierali w obozach i więzieniach, organizowali ruch oporu, aby ich dzieci, wnuki i prawnuki mogły spokojnie uczyć się, pracować i odpoczywać w wolnym świecie. 

Życzmy sobie wszyscy nawzajem pokoju i tego, żeby czasy w których przyszło nam żyć, ale i również te, w których przyjdzie żyć kolejnym pokoleniom, były spokojne i wolne od grozy wojny. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test