Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Bank w Dębicy stracił ponad 2,2 mln złotych. Cztery osoby, które zasiadały w jego władzach, usłyszały zarzuty

Cztery osoby zasiadające w przeszłości we władzach jednego z banków w Dębicy usłyszały zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Swoim działaniem wyrządziły szkodę o wartości przekraczającej 2,2 mln złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Rzeszowie pod nadzorem rzeszowskiej Prokuratury Okręgowej.
  • Źródło: PODKARPACKA POLICJA

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prowadzą śledztwo dotyczące działania na szkodę jednego z banków w Dębicy, przez osoby ze ścisłego kierownictwa tej instytucji.

W toku śledztwa, które prowadzone było od 2019 r., ustalono, że były prezes banku i osoby zasiadające w jego zarządzie, dopuściły się szeregu nieprawidłowości i nadużyć.

Śledczy zgromadzili dowody na to, że osoby te, nadużywając swoich uprawnień oraz nie dopełniając ciążących na nich obowiązków wynikających m.in. z prawa bankowego i wewnętrznych przepisów, w okresie od lutego 2012 roku do czerwca 2017 roku, wyrządzili szkodę w wielkich rozmiarach w majątku nieistniejącego już banku w Dębicy, w łącznej kwocie 2.240.000,00 zł.

Ich przestępcze działanie polegało przede wszystkim na błędnym klasyfikowaniu ekspozycji kredytowych i podstaw tworzenia rezerw, niespełnianiu wymogów formalnych obowiązujących przy dokonywaniu zabezpieczeń kredytów, błędnym sposobie udzielania kredytów przez bank poprzez niedokonywanie oceny zdolności kredytowej lub dokonywanie jej w sposób wadliwy, a także niepodejmowaniu bądź podejmowaniu z opóźnieniem czynności windykacyjnych.

W tej sprawie prokuratorskie zarzuty usłyszały cztery osoby, które w przeszłości zasiadały w zarządzie banku. To trzech mężczyzn w wieku od 38 do 70 lat oraz 69-letnia kobieta. Wszyscy są mieszkańcami powiatu dębickiego. Będą odpowiadać za nadużycie zaufania i wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, tj. z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 296 § 3 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. i innych.

Podczas przeszukania, funkcjonariusze zabezpieczyli mienie podejrzanych o szacunkowej wartości około 200 tysięcy złotych, w tym samochód, ciągnik rolniczy i kilkanaście złotych monet (dolarów australijskich).

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazu opuszczania kraju, a także poręczeń majątkowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test