Reklama

Planszówkowy zawrót głowy. Rozmowa z Fundacją Impuls

Fundacja Impuls jest organizacją, która cyklicznymi spotkaniami z grami planszowymi, stara się oderwać przedstawicieli każdego pokolenia sprzed ekranów i monitorów. Ich "Rodzinne granie nie na ekranie" cieszy się coraz większą popularnością. Spotkaliśmy się z Anną Trojnacką, prezesem Fundacji Aktywności i Rozwoju Impuls, aby podsumować miniony rok, porozmawiać o samych spotkaniach z grami planszowymi i dowiedzieć się, czego możemy spodziewać się w tym roku.
Planszówkowy zawrót głowy. Rozmowa z Fundacją Impuls

Autor: fot. Fundacja Impuls

Naszą rozmowę z prezesem Fundacji Impuls rozpoczęliśmy od podsumowania minionego roku.

W marcu 2022 r. pozyskaliśmy dofinansowanie na realizację projektu "Rodzinne granie nie na ekranie". W kwietniu odbyło się pierwsze spotkanie z tego cyklu. Zaczęliśmy od miejscowości Grochowe II, a później przeprowadzaliśmy spotkania w kolejnych miejscowościach powiatu mieleckiego – było to jedno duże spotkanie w miesiącu. Daliśmy okazję całym rodzinom do poznania tego rodzaju aktywności. Przyświeca nam idea, aby oderwać dzieci od urządzeń elektronicznych i pokazać im inny sposób spędzania wolnego czasu. Przy planszówkach można się w łatwy sposób zrelaksować i zintegrować. Po pandemii nastąpiła potrzeba odbudowania relacji zarówno w rodzinach, jak i w społecznościach lokalnych. Chcieliśmy dać do tego możliwość. Warto też jednak podkreślić, że gry planszowe wykorzystywane są też często jako narzędzia edukacyjne - dają możliwość rozwinięcia między innymi umiejętności logicznego myślenia, liczenia, pamięci czy koncentracji. Rozwijają też wyobraźnię, a gry kooperacyjne uczą współpracy w osiąganiu celów. W okresie od kwietnia do listopada 2022 r. zorganizowaliśmy 8 dużych spotkań. W każdym ze spotkań wzięło udział kilkadziesiąt osób i nie była to jedna kategoria wiekowa. Grały z nami całe rodziny - dzieci, rodzice, dziadkowie. We wrześniu włączyliśmy się również w międzynarodowy projekt, w Polsce pod nazwą "Spotkajmy się, pograjmy!". W jeden wyznaczony weekend spotkania z grami planszowymi dla lokalnych społeczności organizują kluby gier planszowych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Polska na szeroką skalę dołączyła do inicjatywy właśnie w ubiegłym roku. Cieszy nas fakt, że od samego początku "Rodzinne granie nie na ekranie" wzbudziło zainteresowanie i przyciągnęło wiele osób. Dla nich staraliśmy się też poszerzać ofertę gier w ciągu roku. Projekt okazał się sukcesem, dlatego będziemy kontynuowali go w kolejnych latach. - mówi Anna Trojnacka, prezes Fundacji Aktywności i Rozwoju Impuls

Po podsumowaniu ubiegłego roku płynnie przeszliśmy do rozmowy o tym, co aktualnie dzieje się w szeregach Fundacji, oraz o planach na najbliższą przyszłość.

Ten rok rozpoczęliśmy od spotkania "Charytatywne granie nie na ekranie". Zebraną podczas spotkania kwotą wsparliśmy rehabilitację dwójki chorych dzieci z powiatu mieleckiego. W okresie ferii współpracowaliśmy też z gminnymi ośrodkami kultury, realizując zajęcia dla dzieci i młodzieży. W styczniu wsparliśmy również WOŚP. Przy tej okazji odbyły się dwa spotkania. Na ten rok mamy rozbudowane plany. Z pewnością nadal będziemy kontynuować realizację projektu "Rodzinne granie nie na ekranie". Mieszkańcy powiatu mieleckiego będą mogli poznać nowe gry, ale i nadal spędzać czas przy swoich ulubionych tytułach. -dodaje Anna Trojnacka.

Zapytaliśmy również o możliwość współpracy z Fundacją Impuls.

Ciągle szukamy osób chętnych do pomocy przy spotkaniach. Sporo czasu poświęcamy podczas nich na tłumaczenie zasad gier po to, żeby obniżyć próg wejścia, a do tego potrzebni są wolontariusze. Mamy grupę stałych wolontariuszy, którzy pracowali przy projekcie w ubiegłym roku, ale chętnie powiększymy to grono. Warto poznać tą formę aktywności i wolontariatu. Widzieć rodzinę, której spodobała się gra po tym, jak wytłumaczyliśmy jej zasady i widzieć, że ta rodzina po takiej rozgrywce jest chętna do wypożyczenia danego tytułu, to naprawdę widok, który daje dużo radości i satysfakcji. - mówi prezes Fundacji Impuls.

Rywalizacja i chęć zdobycia nagród bywa dobrym bodźcem do przyjścia na tego typu eventy. Czy w tym roku możemy spodziewać się dużej ilości turniejów, które pozwolą nam zabrać ze sobą do domu nagrody?

W tym roku planujemy zwiększyć ilość turniejów. Biorąc udział w turniejach będzie można wygrać ciekawe gry planszowe, które pozwolą kontynuować tą piękną przygodę w zaciszu domowym. W każdą drugą i czwartą sobotę miesiąca będzie można przyjść do siedziby Fundacji i zapoznać się z różnymi tytułami, pograć w nie na spokojnie. Będzie to idealna okazja do tego, aby nauczyć się zasad i opracować strategię przed danym turniejem. - przekazuje Anna Trojnacka.

Fundacja Aktywności i Rozwoju Impuls prowadzi również wypożyczalnię gier planszowych na swojej stronie internetowej. Jest to dobra okazja do tego, aby przekonać się, czy dany tytuł jest dla nas odpowiedni, aby nie zmarnować pieniędzy na nieudany zakup. 

Jak widać "planszówkowa ekspansja" będzie trwać w najlepsze i organizowane będą kolejne spotkania na terenie powiatu mieleckiego, na które można przyjść z całą rodziną i spróbować tego typu aktywności. Być może będzie to świetna okazja do przekonania się do takiej formy spędzenia czasu z rodziną, czy przyjaciółmi.



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Reklama
Premiera sztuki „Zgrywusy” Teatru Magia Premiera sztuki „Zgrywusy” Teatru Magia Młodzieżowa obsada teatru „Magia” intensywnie pracuje nad kolejnym spektaklem, którego premiera ma się odbyć 21 kwietnia. Młodzież zagra też przedstawienia dla szkół, które zaplanowano na 22-23 kwietnia w godz. 8:30 i 10:30.Scenariusz do spektaklu „Zgrywusy” napisała Jadwiga Klaus, która zainspirowała się filmami o młodzieży, np. Aleksa&Kate oraz szkolną lekturą „Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego. Jadwiga Klaus, która sztukę reżyseruje, sięgnęła po trudny temat alienacji młodej dziewczyny, która cierpi na ciężką, zagrażającą życiu chorobę. Nastolatka buntuje się zarówno przeciw stosowaniu wobec niej taryfy ulgowej, jednocześnie zdaje sobie sprawę, że przynajmniej w niektórych sferach nie może konkurować z rówieśnikami na równych prawach. Sprzeczne uczucia prowadzą do decyzji, które nie do końca znajdują zrozumienie u dorosłych. W przedstawieniu wezmą udział uczniowie mieleckich szkół. W obsadzie znajdują się: Daria Działowska, Nadia Gembal, Antek Hyjek, Natalia Kwiatkowska, Maria Niemiec, Nadia Strokoń, Marlena Szelest, Lena Trzpis, Franek Waga, Ola Wąż, Antek Winiarz, Wiktor Winiarz, Szymon Weryński, Weronika Wójcik, Aleksandra Żurek. Teatr „Magia” powstał w 2014 r. i od tamtej pory przedstawienia przygotowywane przez Jadwigę Klaus wraz z dziecięcą grupą teatralną prezentowane są publiczności w Mielcu oraz w przeglądach teatrzyków województwa podkarpackiego w Rzeszowie.Bilety w cenie 15 zł w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl. Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.04.2024
Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku! Festiwal ZEW się budzi 2024: Odliczanie rozpoczęte, tylko 50 dni do startu w Lesku! Festiwal ZEW się budzi, jedno z bardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych roku, w dniach 31 maja - 1 czerwca 2024 r. powraca do malowniczych Bieszczad, zapowiadając niezapomnianą podróż przez świat muzyki alternatywnej i niezwykłych przygód. W tym roku, na scenie festiwalowej zagości wyjątkowy headliner – legendarny hiszpański zespół punkrockowy Boikot, który po raz pierwszy zawita do Polski, a także: Armia, The Analogs, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz aż 10 debiutujących kapel.ZEW się budzi: Miejsce, gdzie młode talenty spotykają się z legendamiWśród gwiazd festiwalu znajdzie się Boikot, hiszpańska legenda punk rocka, której występ na ZEW się budzi będzie nie tylko pierwszą wizytą w Polsce, ale również symbolicznym mostem łączącym pokolenia muzyków. Znany ze swojej energii na scenie i zaangażowanych tekstów, Boikot jest żywym przykładem, jak muzyka może przemawiać do serc i umysłów ludzi na całym świecie, niosąc ze sobą ducha wolności i buntu.Festiwal nie zapomina jednak o swojej misji promowania nowych talentów. W tym roku, obok Boikotu i innych renomowanych kapel, takich jak Armia, The Analogs, Dr Misio czy Percival, ZEW się budzi daje szansę nowym graczom i zaprasza na scenę laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. Organizatorzy festiwalu głęboko wierzą, że te debiutujące zespoły to nie tylko przyszłość polskiej sceny muzycznej, ale i świeży powiew w muzyce alternatywnej, który może wprowadzić nowe kierunki rozwoju.Założyciele festiwalu, zdecydowani na odejście od tradycyjnego modelu polegającego na angażowaniu ciągle tych samych, uznanych zespołów, odważnie przeciwstawiają się trendom i otwierają scenę dla nowości i innowacji. "Chcemy, aby ZEW się budzi był platformą, która rzeczywiście wpłynie na przyszłość polskiej muzyki, dając młodym zespołom szansę, której potrzebują, by zaistnieć i rozwijać się," mówi jeden z organizatorów. Więcej niż FestiwalOprócz niesamowitych koncertów, ZEW się budzi oferuje swoim uczestnikom szeroką gamę atrakcji: od opowieści podróżniczych, przez stylizację w Barberowozie, aż po różnorodne warsztaty i spotkania z artystami. W programie m.in. spotkanie z Januszem „Gonzo” Miką, dyskusje z inspirującymi gośćmi - Andrzejem „Żmijem” Borowskim oraz psycholożką Moniką Patrycją Patkowską - oraz konkurs na Brodacza Festiwalu, a nawet fitness na rockowo.To wszystko sprawia, że ZEW się budzie to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale prawdziwe doświadczenie kulturalne, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.Nie czekaj! Odwiedź stronę festiwalu https://zewsiebudzi.pl, aby dowiedzieć się więcej i dołączyć do tej niezwykłej przygody. Bądź częścią zmiany, wspieraj młode talenty i ciesz się niezapomnianymi wrażeniami. ZEW się budzi – tu, gdzie muzyka łączy się z naturą, a młode talenty spotykają się z legendami.Do zobaczenia w Lesku! Organizatorami Festiwalu są ZEW for men oraz Radio Odzew. Partnerami wydarzenia są Województwo Podkarpackie i Miasto Lesko. __________________________________________________________________________________O Festiwalu ZEW się budziFestiwal ZEW się budzi to unikalne wydarzenie, które co roku gromadzi miłośników muzyki alternatywnej i przygód w sercu malowniczych Bieszczad. Festiwal słynie z epickiego koncertu o świcie – bo kto powiedział, że koncerty nie mogą zacząć się przed śniadaniem?W 2024 roku na Festiwalu wystąpią: Boikot, Armia, Dr Misio, Percival, Poparzeni Kawą Trzy, The Analogs, Dziwna Wiosna, Wojtek Szumański, Zacier, Alcoholica, Siaki, Chałtcore i Stacja B oraz 10 laureatów konkursu Odkrycia ZEW: SIC!, Nie pamiętam, Ayahuasca, Warhlack, Snakebyte, Iron Head, Chrust, Stan Chaplin, RoseMerry oraz Taczka żwiru. ZEW się budzi to nie tylko koncerty, ale również opowieści z podróży, stylizacja w Barberowozie oraz wiele innych atrakcji, które sprawią, że to spotkanie z muzyką i przyrodą zostanie na długo w sercach uczestników.Bilety dostępne są na stronie: https://zewsiebudzi.pl/bilety-2024/.Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.05.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°CMiasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test