Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych w Tarnowie

Około tysiąca pielęgniarek i pielęgniarzy z całej Polski wzięło udział w proteście, który odbył się w Tarnowie. Jego uczestnicy przemaszerowali od szpitala im. Edwarda Szczeklika do szpitala im. św. Łukasza. W ten sposób wyrazili sprzeciw wobec degradacji ich stanowisk pracy, a co za tym idzie, nie uwzględnieniu podwyżki do kwoty 7 600 złotych pensji zasadniczej.

 - Jesteśmy tutaj, żeby protestować przeciwko złej ustawie. Jest ona tak skonstruowana, że dyrektorzy omijają ją w różny sposób. Nasz pan dyrektor powiatowego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej omija zapisy ustawy nie tylko pod względem nieuznawania doświadczenia zawodowego, ale przede wszystkim kwalifikacji. Od 2022 roku nie uznaje on ani tytułu magistra, ani specjalizacji. Pielęgniarki, którym kwalifikacje uznał przed nowelizacją ustawy, teraz zostały zdegradowane do średniej grupy – mówi protestująca przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. 

W regionie konflikt białego personelu z dyrekcją najbardziej widoczny jest w szpitalu im. św. Łukasza. Tu z propozycją władz placówki nie zgadza się 140 z ponad 600 pielęgniarek. Jak tłumaczy rzecznik szpitala ostatnie rozmowy związkowców z dyrekcją odbywały się 13 lutego. 

 - Dokładnie tydzień temu została przedstawiona kolejna, trzecia propozycja podwyżek. Tym razem podwyżki te obejmują wszystkie panie pielęgniarki i położne. W tej grupie, o której cały czas jest mowa proponujemy 500 złotych podwyżki do tego wynagrodzenia zasadniczego – tłumaczy Damian Mika, rzecznik prasowy szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie. 

Pielęgniarki z transparentami protestacyjnymi po dotarciu do szpitala im. św. Łukasza ustawiły się pod jego oknami skandując różnego rodzaju hasła dotyczące przedmiotu konfliktu. Organizatorki zaś udały się do władz szpitala.

 - Wciąż nie ma żadnej propozycji dla tarnowskich pielęgniarek. Pani dyrektor mówi, że złożona przez nią propozycja jest świetna. Ja ją widziałam i zakłada ona 104 złote podwyżki brutto dla pielęgniarki z 6. grupy czy pielęgniarki po liceum medycznym i 120 złotych brutto dla pielęgniarki ze specjalizacją oraz obniżenie wynagrodzenia o 1 100 złotych dla pielęgniarek, które mają tytuł magistra i specjalizację. Wiąż jest to propozycja nie do zaakceptowania – odpowiada Agata Kaczmarczyk, przewodnicząca regionu małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki w ciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni nie planują strajku i odejścia od łóżek pacjentów. 

Obecnie biały personel z tarnowskiego szpitala im. św. Łukasza jest w trakcie trzymiesięcznych wypowiedzeń zmieniających. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test