Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

"Mielec był początkiem i będzie końcem cyklu wystaw." Wernisaż Macieja Wieczerzaka

Maciek Wieczerzak swój rozpoznawalny styl zapoczątkował już w wieku nastoletnim. Malował postaci z dziecięcych bajek i gier, elementy religijne i popkulturowe, historyczne i współczesne. Później jego twórczość dojrzewała i pojawiały się elementy graffiti, komiksu oraz stylistyki MTV.

Fundacja imienia Maćka Wieczerzaka, która organizuje wystawy jego prac powstała w 2016 roku. Jej celem jest wspieranie rozwoju kultury i sztuki oraz jej upowszechnienie, a także ułatwienie i zwiększenie dostępu społeczeństwa do niej. Prace Maćka pojawiły się kolejny raz w Mielcu, ale niektóre dostępne do obejrzenia obrazy możemy oglądać po raz pierwszy. O samym artyście oraz jego pracach mieliśmy okazję porozmawiać z kilkoma jego najbliższymi.

Na wystawie czeka nas niespodzianka, ponieważ większość dostępnych prac pokazana zostanie po raz pierwszy, natomiast kilka z nich mielecka publiczność mogła obejrzeć wcześniej. Jego dzieła charakteryzują się przede wszystkim kolorem. Stawiany jest on na pierwszym miejscu. Tematyka jego obrazów jest głównie zaczerpnięta z baroku. Mamy motywy takie jak horror vacui, czyli swoisty lęk przed pustką, danse macabre, czyli nawiązanie do tańczącej śmierci, ale znajdą się też łagodniejsze klimaty. Tematyka jednak jest bardzo poważna, ale podana w sposób delikatny i czytelny dla odbiorcy. Przez pracę Maćka czuję jego bliskość. Pamiętam każdą pracę jaką malował. Dla mnie są to specyficzne wspomnienia, ponieważ dzięki jego dziełom pamiętam różne wydarzenia z naszego wspólnego życia. - mówi Aleksandra Wieczerzak, żona zmarłego artysty oraz założycielka Fundacji imienia Maćka Wieczerzaka

Maciek zrobił na mnie potężne wrażenie. Charakterystyczne dla jego prac jest to, że bombarduje nas z każdej strony kolorem. Wszystkie symbole zawarte w jego dziełach zapierają dech w piersi. W Mielcu prace Maćka pokazywane są drugi raz i jest to nie lada gratka dla znawców sztuki i nie tylko. Tymi pracami powinni być zainteresowani wszyscy Mielczanie i dzięki tej wystawie mogą zapoznać się z twórczością artysty. - mówi Jakub Blicharczyk, mielczanin i miłośnik sztuki.

Maciek był człowiekiem enigmatycznym, zobaczyć to możemy od razu w jego pracach. Był szalenie urokliwy, sympatyczny, przede wszystkim pewny siebie oraz jako artysta zdecydowany. Od samego początku do końca wiedział czego chce i nie wchodziło w grę to, żeby zasięgał rad u innych, jeśli chodzi o jego prace. Był niezrozumiany przez środowisko, tworzył obok i to był fenomen tego artysty. W fundacji trwają teraz prace przygotowawcze nad wielkim cyklem prac Maćka, być może uda się je połączyć nawet z pokazami międzynarodowymi. Nie było jednakże lepszego miejsca żeby w ogóle zacząć, niż to, w którym Maciek się urodził i był z niego bardzo dumny. Trzeba o tym pamiętać, że Maciek nigdy nie wstydził się miejsca swojego pochodzenia, pomimo tego, że bywał na salonach w kraju i za granicą. Będziemy wracać do Mielca z jego pracami. Miasto było początkiem i będzie końcem cyklu wystaw jego dzieł. - mówi Dagmara Kowal, członek zarządu Fundacji imienia Maćka Wieczerzaka.

Wystawa będzie dostępna do 19 marca, a zobaczyć możemy m.in. obrazy takie jak "Ludo", "Serca", czy "GR8 SNOTS".



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test