Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Poza bezkresem niepamięci – o najnowszej powieści Marcina Szczygielskiego

Marcin Szczygielski znakomitym pisarzem jest! Tę frazę powtarza się dziś jak mantrę w szkołach, bibliotekach, księgarniach, wśród badaczy i popularyzatorów literatury dziecięcej oraz młodzieżowej. Autor lubianej serii o przygodach Majki, małej czarownicy, a także świetnych powieści jak m.in. Arka Czasu (2013), Teatr Niewidzialnych Dzieci (2016), Serce Neftydy (2017) czy Oczy Michaliny (2020) to prawdziwy postmodernistyczny sztukmistrz, który porusza ważne tematy, wykorzystując sztafaż fantastyki, science fiction, motywy zaczerpnięte z popkultury, tworząc dzieła niepowtarzalne, palimpsestowe oraz warsztatowo detalicznie dopracowane.
  • Źródło: Niepołomice.eu
Poza bezkresem niepamięci – o najnowszej powieści Marcina Szczygielskiego

Źródło: Niepołomice.eu

Nowa książka Szczygielskiego zatytułowana Antosia w bezkresie (2022) to powieść historyczna. Pisarz przedstawia w niej losy małej Antosi, żyjącej bezpiecznie w leśniczówce Brentówka na Kresach Wschodnich, której rodzina po rozpoczęciu II wojny światowej traci wszystko. Tata Antosi jako oficer wojska polskiego wyrusza na wojnę, a dziewczynka z matką zostaje aresztowana przez NKWD i deportowana do Kazachstanu. Podróż okazuje się gehenną, która jest niczym wobec życia, jakie czeka Tosię w kazachstańskim kołchozie. Bohaterka szybko traci matkę i poczucie bezpieczeństwa. Szczygielski wspaniale oddaje stany ducha Antosi: rozpacz, smutek, nostalgię, złość, gorycz, bezradność, a nawet pragnienie śmierci. Z uwagą śledzimy wspomnienia dziewczynki z idyllicznego dzieciństwa w Brentówce. Opisany pięknym, bogatym językiem, kunsztowny świat, zachwyca gamą barw, smaków, przywołanych polskich tradycji, zwyczajów, ale i szczęśliwego, rodzinnego życia.

Poczucie utraty krainy sielsko-anielskiej, które towarzyszy Antosi, staje się smutnym rewersem jej nowego życia, pełnego cierpienia, chorób, okrucieństwa, śmierci, którego Tosia powoli się uczy. Z determinacją walczy o przetrwanie w kołchozie, wśród obcych, wrogo do siebie nastawionych ludzi, lękających się tytanicznej pracy na rzecz komunistycznego reżimu sowieckiego oraz głodowej śmierci w czasie niekończącej się kazachstańskiej zimy. Szczygielski wiernie portretuje głód, nieludzkie warunki mieszkaniowe deportowanych Polaków, traktowanych przez enkawudzistów jak niewolnicy, których śmierć nikogo nie obchodzi. Są jedynie maszynerią, która ma pracować, dopóty, dopóki się nie zużyje. Trudno nie zauważyć, jaką wartość historyczną i literacką ma najnowsza powieść pisarza. Szczygielski przybliża zapomnianą już historię ludności polskiej, w tym tysięcy dzieci, które z rozkazu Stalina przymusowo zesłane zostały na Syberię i do Kazachstanu. Książka zbudowana jest na mocnych historycznych fundamentach. Oferuje czytelnikom ogromny zasób wiedzy o systemie komunistycznym, totalitarnej propagandzie, codziennym życiu w kołchozie, eksploatowaniu więźniów, wyzyskiwaniu pracy dzieci, powszechnej wegetacji, ale też o próbach łapania okruchów piękna, jak na przykład oglądanie kazachstańskiego nieba, którym zachwycała się Tosia.

Na uwagę zasługują szczegółowe opisy życia zesłańców i tubylców przedstawiane w skali mikro i makro. Ta podwójna perspektywa czyni powieść z jednej strony historią subiektywną, wspomnieniową, rozwijającą się powoli w miarę przemian zachodzących w bohaterce, a z drugiej dziełem historycznym, w którym zawarte są doświadczenia wielu polskich rodzin. Ich losy stają się egzemplifikacją losów tysięcy Polaków ograbionych z dorobku życia, skazanych na tułaczkę, zniszczonych przez wojnę i sowiecko-niemiecki układ mający na celu wyniszczenie narodu polskiego. Polskości jednak zdeptać się nie da, o czym świadczy pragnienie przetrwania i powrotu do Polski, nadzieja na odzyskanie niepodległości, którą nosi w sercu Tosia i inni bohaterowie.

Tak bogata fabularnie powieść była nam niezwykle potrzebna. Pośród wielu utworów o wojnie kierowanych do dzieci i młodzieży, brakowało dzieła, które w bezprecedensowy, detaliczny sposób przedstawiałoby tragiczną historię polskich rodzin zesłanych na Sybir i do Kazachstanu. Szczególnie ważne są tu losy dzieci, które skazane na śmierć przez Sowietów, pozostają w bezkresie społecznej niepamięci. O ich tożsamość najwyższy czas się upomnieć. Powieść Szczygielskiego tę lukę wypełnia, a pisarz kolejny raz tworzy arcydzieło, które wpisze się do kanonu wybitnej, polskiej literatury dla dzieci.

dr Katarzyna Slany


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test