Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Uroczysta wieczornica w Zadusznikach połączona z odsłonięciem popiersia Ignacego Łukasiewicza

10 listopada 2022 r., w przeddzień Święta Niepodległości w Zadusznikach odsłonięte zostało popiersie wielkiego mieszkańca tej wsi, a lokalna społeczność zgromadziła się na tradycyjnej mszy świętej i wieczornicy. Z Domu Wielofunkcyjnego w Zadusznikach popłynęło w świat ważne przesłanie
  • Źródło: Padew Narodowa
Uroczysta wieczornica w Zadusznikach połączona z odsłonięciem popiersia Ignacego Łukasiewicza

Źródło: Padew Narodowa

  - To kolejny element naszej pracy, której celem jest uświadomienie mieszkańcom powiatu mieleckiego, Podkarpacia, Polski chlubnych tradycji osób pochodzących z Podkarpacia. Jedną z najwybitniejszych takich osób jest Ignacy Łukasiewicz. Był osobą, którą łączyła, nie dzieliła. Budował Rzeczpospolitą, wówczas pod zaborami, poprzez swoją pracę, olbrzymie zaangażowanie. Skutki jego pracy do dzisiaj widzimy i odczuwamy. Pierwsze osiem lat spędził dokładnie w tej miejscowości – w ten sposób wójt gminy Padew Narodowa Robert Pluta skomentował odsłonięcie popiersia Ignacego Łukasiewicza w Zadusznikach, w miejscu gdzie stał dom rodzinny wynalazcy, a obecnie znajduje się symboliczna tablica ten fakt upamiętniająca.

Robert Pluta wyraził nadzieję, że ustawienie popiersia pozwoli przejeżdżającym przez malowniczo położone Zaduszniki lepiej zrozumieć w jak istotnej dla historii regionu miejscowości się znaleźli. 

Będą mogli zobaczyć tę postać. Artyście udało się to świetnie zrealizować – wskazał Robert Pluta. Tym artystą jest Radomir Dawidziak, uznany plastyk i przede wszystkim konserwator zabytków. O tym jak powstawało popiersie ustawione w Zadusznikach opowiedział około stu mieszkańcom wsi, podczas patriotycznej wieczornicy, która odbyła się w miejscowym domu ludowym 10 listopada, po odsłonięciu samego popiersia.

Takie spotkanie w przeddzień Święta Niepodległości to już wieloletnia tradycja. Zgromadzenie mieszkańców Zadusznik i zaproszonych gości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, którą 10 listopada 2022 roku celebrował ksiądz Władysław Jabłoński, proboszcz parafii Domacyny. Ksiądz proboszcz zwrócił się do zebranych z bardzo wymownym apelem.

- Szczególnie dziś, kiedy cały kraj zmaga się z tyloma problemami, należy zapomnieć o pożytkach własnych, odrzucić język pogardy, nienawiści, wrogości oraz strategię odwetu. Nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny. Trzeba pójść drogą dialogu iporozumienia. Nadszedł czas aby połączyć siły dla dobra naszej ukochanej Ojczyzny. Potrzebne jest rozumne, odpowiedzialne działanie i wdzięczność wobec tych wszystkich, których spotykamy – przekazał w swoim nauczaniu ksiądz Jabłoński.

Pan Jan Paterak – przedstawiciel Mieszkańców Zadusznik podkreślił wspólne działania Mieszkańców, Koła Gospodyń Wiejskich, straży pożarnej, Sołtysa wsi Jana Klocka wraz z Samorządem Gminy na rzecz działań, które promują postać Ignacego Łukasiewicza – jako Najwybitniejszego z synów tej miejscowości.

Dom Wielofunkcyjny w Zadusznikach w piątkowy wieczór wypełniony był „po brzegi”. Zebrani zobaczyli też montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży – mieszkańców tej miejscowości.

Wydarzenie to mogło się odbyć dzięki programowi grantowemu „Rozgrzewamy polskie serca” pozyskanemu ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz funduszom własnym Gminy Padew Narodowa.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 25°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test