Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Tarnowska policja o nowych przepisach: "Będzie łatwiej o utratę prawa jazdy"

Tarnowska drogówka przypomina, że po wprowadzeniu nowych przepisów będzie łatwiej o utratę prawa jazdy. Na mocy ustawy z dnia 17 września wyprowadzono zmianę w punktach karnych oraz tzw. recydywę mandatową. Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach wyjaśnia podkom. Tomasz Marek z tarnowskiej policji.

 - Kierowca, który w ciągu dwóch lata od prawomocnego ukarania 9 wykroczeń, takie samo wykroczenie popełni w ciągu tych dwóch lat, podlega podwójnemu karaniu. Kara wynosi dwukrotność tej kary, którą otrzymał za pierwszym razem. Takimi wykroczeniami jest: spowodowanie kolizji drogowej, w wyniku której conajmniej jedna osoba odniosła obrażenia ciała poniżej 7 dni, spowodowanie kolizji drogowej w stanie po użyciu alkoholu, lub środka działającego podobnie do alkoholu, kierowanie pojazdem mechanicznym po użyciu alkoholu, albo środka działającego podobnie do alkoholu, nie zatrzymanie się do kontroli drogowej, przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km.h, naruszenie zakazu wyprzedzania, wszystkie wykroczenia względem pieszych, czyli nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych po skręceniu w drogę poprzeczną w miejscu zamieszkania, w strefie ruchu, podczas manewru cofania i wszystkie wykroczenia na przejazdach kolejowych. Te wykroczenia, które wymieniłem popełnione w ciągu dwóch lat będą od pierwszego razu, będą skutkowały podwójną grzywną - tłumaczy podkom. Tomasz Marek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie. 

Sporo zmian jest też w punktach karnych. Najważniejszą z nich jest to, że nie będzie można ich zredukować. Teraz punkty karne będą obciążały konto kierowcy przez 24 miesiące od ostatniego prawomocnego ukarania. 

 - 24 punkty karne – po przekroczeniu tej liczby kierowca będzie musiał ponownie zdawać egzamin oraz zrobić badania psychologiczne. Zwiększyła się liczba punktów karnych za pojedyncze wykroczenie. Do tej pory było to 10 punktów karnych, teraz za takie rażące, poważne wykroczenia kierowca będzie mógł otrzymać 15 punktów karnych. Dla przykładu takim wykroczeniem będzie przejazd na czerwonym świetle, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu. Drugim popularnym wykroczeniem jest korzystanie z telefonu komórkowego, tutaj rozporządzenia określa tę wartość punktów na poziomie 12. 5 punktów otrzymamy za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. Do tej ewidencji będą wpisywani wszyscy kierowcy, nie tylko Polacy, również obcokrajowcy, a także osoby, które nie posiadają uprawnień do kierowania - wyjaśnia podkom. Tomasz Marek z tarnowskiej drogówki.  

Nowelizacja przepisów sprawia, że teraz będzie łatwiej o utratę prawa jazdy. 

 - Zdecydowanie będzie łatwiej o utratę prawa jazdy, ponieważ pamiętajmy, że te punkty karne można podsumować i takim jednym wykroczeniem nie tylko 15 punktów karnych będzie można otrzymać, ale w przypadku gdy zatrzymamy kierowcę, który przejechał na czerwonym świetle, a do tego rozmawiał przez swój telefon komórkowy to tu matematyka jest prosta i bezwzględna. Na kierowcę nałożymy 27 punktów karnych - obrazuje podkom. Tomasz Marek. 

Niezmieniona za to została kwestia dotycząca młodych kierowców. Każda taka osoba, która w okresie krótszym niż rok po otrzymaniu prawa jazdy uzbiera 20 punktów karnych będzie tracić uprawnienia. Ponowne uzyskanie dokumentu będzie wymagało ponownego przejścia kursu na prawo jazdy i zdania egzaminu. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test