Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Powstanie płot na granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego. Ma on powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF

W gminie Szczucin odkryto kolejne ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń, co przyczyniło się do podjęcia decyzji o budowie płotu przy granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego. Władze Małopolski liczą, że pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się Afrykańskiego Pomoru Świń z Podkarpacia. Płot miałby powstać wzdłuż nieużytkowanej w tej chwili linii kolei PKP PLK, tzw. „szczucinki”.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W gminie Szczucin odkryto kolejne ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń, co przyczyniło się do podjęcia decyzji o budowie płotu przy granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego. Władze Małopolski liczą, że pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się Afrykańskiego Pomoru Świń z Podkarpacia. Płot miałby powstać wzdłuż nieużytkowanej w tej chwili linii kolei PKP PLK, tzw. „szczucinki”. ,

- Mamy zgodę obu dyrekcji PHP i PKP PLK na budowę płotu. W najbliższym czasie spotykamy się już, żeby szczegóły dopracowywać. Też w najbliższy poniedziałek ma być przygotowane rozporządzenie wojewody zalecające właśnie budowę potu. Szczegóły będziemy omawiać na wewnętrznym spotkaniu u wojewódzkiego lekarza weterynarii – mówił Ryszard Pagacz.

Równolegle prowadzone są działania, mające na celu zwiększenie odstrzału sanitarnego dzików.

- Rozmawiałem z dyrektorem Lasów Państwowych, który mówi, że w tej chwili mamy średnią odstrzału jeżeli chodzi o województwo ponad 70%. Liczymy na to, że jak rolnicy zbiorą kukurydzę, to poprawią się warunki do odstrzału również sanitarnego – mówił Ryszard Pagacz.

Wojewoda skierował pismo do ministra w sprawie skupu interwencyjnego świń ze stref zagrożenia ASF.

- W sprawie skupu interwencyjnego ze stref zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń jest ten problem, o którym mówiłem, że nie ma ani jednego zakładu państwowego. Tak więc tu jest pewien problem. Natomiast ten temat jest rozważany. Natychmiast po spotkaniu w Szczecinie, które odbyło się z rolnikami, tak jak obiecałem, skierowałem pisma do ministra odnośnie skupu interwencyjnego. Póki co nie ma odpowiedzi – mówił Ryszard Pagacz.

Rolnicy, którzy chcą sprzedać świnie do rzeźni, muszą wcześniej powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii i uzyskać zaświadczenie, że zwierzęta są zdrowe.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test