Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Powiat dąbrowski szkoli młodych, przyszłych ochotników straży pożarnej

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W ubiegły weekend tj. 10.09-12.09 powiat dąbrowski był gospodarzeń trzydniowych warsztatów dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Głównym celem szkoleń było zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony przeciwpożarowej i przygotowanie ich do służby w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej. Szkolenia rozpoczęły się w piątek i trwały do niedzielnego popołudnia.

- Trzydniowe warsztaty przeznaczone dla Młodzieżowych Grup Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwsze dwa dni to były warsztaty przeprowadzone w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej,  tam młodzież mogła przybliżyć sobie sprawy pożarnictwa, ale też bezpieczeństwa ruchu drogowego. Natomiast dzisiaj jest tak zwany dzień  otwarty, pokazy, zawody, pokazy z psami ratowniczymi, także  mnóstwo atrakcji. Chcemy, żeby młodzież tę wiedzę o pożarnictwie pozyskiwała i żeby to sprawiło, że młodzi ludzie będą działać w Ochotniczych Strażach Pożarnych - mówi Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski. 

 Ostatni dzień szkoleń odbył się w zespole dworsko-parkowym w Brniu. 

 - Jest to taki element plenerowy, tej całej trzydniowej imprezy. Dla wszystkich dzieciaków, ze wszystkich Drużyn Pożarniczych, które mogą poznać tak naprawdę na przyszłość jak wyglądają zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Jest to przygotowanie tych dzieciaków, do zawodów, a dodatkowo tutaj w plenerze zabawa dla dzieci. Były tutaj również psy z OSP Goszcza, które tutaj są psami ratowniczymi, poszukują osób zaginionych. Dzieci mogły się z tymi psami pobawić, pogłaskać, zobaczyć jak one fizycznie w terenie pracują i jak znajdują osoby poszkodowane - mówi st. kpt. Marek Bator, komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. 

Organizatorem wydarzenia był Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 - Co roku Województwo Małopolskie przeznacza spore środki na dotowanie Ochotniczych Straży Pożarnych. Remontujemy remizy, kupujemy wozy bojowe i sprzęt, ale nie będzie to nigdy potrzebne, jeżeli ta młoda kadra nie będzie rosła.  Ktoś po strażakach musi to po prostu przejąć. Faktycznie to wydarzenie jest jednym z trzech, jedno odbyło się już w powiecie proszowickim, a w przyszłym tygodniu zapraszamy państwa do Czernikowa. W Nowej Wsi Szlacheckiej będzie trzecia odsłona trzydniowych warsztatów - mówi Anna Glixelli, prezes Instytutu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Zapytaliśmy uczestników warsztatów, w jaki sposób mogą wykorzystać wiedzę zdobytą podczas wydarzenia. 

Dodajmy, że projekt został sfinansowany ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test