Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Powiatowe dożynki w nowej odsłonie

Mimo pandemii podtrzymaliśmy piękny dożynkowy zwyczaj. W niedzielę, 5 września, święto plonów uczciliśmy w Studiu Dożynkowym Powiatu Mieleckiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Poświęcenia wieńców dokonał proboszcz parafii, ks. prałat Ryszard Biernat. To także on wygłosił Słowo Boże zebranym na nabożeństwie żniwiarzom, modląc się w intencji ich pracy oraz przyszłych plonów. Za przewodniczenie dożynkowej mszy, proboszczowi podziękował starosta mielecki Stanisław Lonczak wspólnie z wicestarostą Andrzejem Bryłą oraz członkiem zarządu powiatu Zbigniewem Działowskim.

Z kościoła grupy wieńcowe, w korowodzie, przemieściły się do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. To właśnie stąd studio nadawało program na żywo, w którym nie zabrakło dożynkowych akcentów: pięknych wieńców przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych gmin oraz pełnych folkloru występów artystycznych. Transmisję widzowie mogli śledzić w serwisach społecznościowych Powiatu Mieleckiego tj. YouTube oraz Facebook.

- To nieco inna forma od tej, do której przywykliśmy przez lata. Decyzję o organizacji dożynek w formie studio podjęliśmy jednak ze względu na obostrzenia sanitarne dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak również – mając na uwadze trudną sytuację rolników z powiatu mieleckiego walczących z wirusem ASF – argumentował starosta Stanisław Lonczak. - Formuła, którą zaproponowaliśmy, mimo tego, iż będzie okrojona, pozwoli wyrazić naszą wdzięczność i uznanie wobec rolników, wobec ich pracy. W każdej z gmin, jak co roku, powstały piękne wieńce, które dziś również będziemy chcieli docenić, ocenić i nagrodzić – zapowiedział starosta na otwarciu wydarzenia.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy trwał przez cały weekend, a decydujący głos oddaliśmy internautom, którzy wspierali swoich faworytów za pomocą polubień na Facebooku. Najpiękniejszym wieńcem okrzyknięto ostatecznie ten stworzony w gminie Wadowice Górne. Laur drugiego miejsca trafił do Gawłuszowic, trzecie miejsce zajęła Borowa. Autorzy najładniejszych kopek odebrali cenne nagrody w postaci voucherów.

Tradycyjnym elementem dożynkowego spotkania było ośpiewanie wieńców, jakiego dokonały grupy wieńcowe reprezentujące każdy z samorządów. Z pełnym folkloru programem artystycznym na naszej scenie zaprezentowały się: Sołectwo Pławo, Koło Gospodyń Wiejskich w Ziempniowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Gawłuszowicach, Grupa Wieńcowa z Rożniat, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego z Żarówki oraz Sołectwo Grzybów. Wszystkie grupy, na koniec spotkania, nagrodzono koszami podarunkowymi. – Dziękujemy za Waszą obecność w studio dożynkowym, za zaangażowanie, piękne występy i wieńce, które przyjechały wraz z Wami do Mielca. Wierzymy, że już w przyszłym roku spotkamy się na tradycyjnych dożynkach zorganizowanych w plenerze, z udziałem szerszej publiczności – podkreślał starosta Stanisław Lonczak. Podziękowania wraz z nim przekazali Andrzej Bryła i Zbigniew Działowski.

W przerwach pomiędzy artystycznymi popisami prowadzący studio Tomasz Łępa, będący na co dzień prezenterem Radia Leliwa, rozmawiał w studio z licznymi zaproszonymi gośćmi. Na naszej kanapie zasiedli: Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła, Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Wójt Gminy Borowa Stanisław Mieszkowski, Wójt Gminy Czermin Sławomir Sidur, Przewodniczący Rady Gminy w Gawłuszowicach Grzegorz Świątek, Wójt Gminy Padew Narodowa Robert Pluta wraz z Sekretarzem Gminy Małgorzatą Brożyną, Zastępca Burmistrza Radomyśla Wielkiego Jarosław Godek i Wójt Gminy Wadowice Górne Michał Deptuła. W rozmowach dominowały tematy i wspomnienia związane z dożynkową tradycją, nie brakło jednak i wątków dotyczących bieżącej działalności poszczególnych gmin, zrealizowanych inwestycji czy planów samorządów na najbliższą przyszłość.

O oprawę muzyczną Mszy Świętej oraz studia dożynkowego zadbała Kapela Ludowa Wadowiacy.

Filmową relację ze studia dożynkowego wciąż obejrzeć można na platformach Facebook i YouTube. Zapraszamy!


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test