Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • Źródło: GMINA RADOMYŚL WIELKI

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Radomyślu Wielkim oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych.

Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z tej okazji  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim w dniu 4 marca 2022 r.  oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych. Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i oddających życie za nasz kraj. W tym  roku uczniowie radomyskiej szkoły oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym, poprzez udział w konkursach oraz w już V Szkolnym Biegu, Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.   Dla uczniów zostały zorganizowane konkursy historyczny, angielsko - historyczny oraz plastyczny. Oto nagrodzeni:

II Szkolny Konkurs angielsko - Historyczny ,, gen August Emil ,,Nil” - the hero”

I miejsce - Oliwia Jaszcz kl. VI a

II miejsce - Antoni Marczyk kl.VI a, Lena Baran kl.Vb

III miejsce - Faustyna Szęszoł kl. V a

Wyróżnienie:

Filip Łempa kl VII a, Patryk Jaszcz kl.VI a, Idzik Magdalena kl. VI a,  Dominik Idzik kl. IV b

III Szkolny  Konkurs Historyczny ,,Gen. August Emil Fieldorf ,, Nil” - bohater ”

I miejsce - Faustyna Szęszoł kl. Va

II miejsce - Lena Baran kl. Vb

III miejsce - Antoni Pleban kl. VIII a

III Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Gen. August Emil Fieldorf ,,Nil” - Bohater dla klas IV - VIII

I miejsce - Amadeusz Skiba kl. VIa

II miejsce - Lena Baran kl. Vb

III miejsce - Antoni Marczyk kl. VI a

Wyróżnieni: Szęszoł Faustyna kl. Va, Jaszcz Patryk kl. Vi a, Krzyżowski Nikodem kl. VIa

III Szkolny Konkurs Plastyczny ,,Gen. August Emil Fieldorf ,,Nil’’ - Bohater” dla klas 0-III

I miejsce - Anita Krzyżowska

II miejsce - Wiktoria Strączek

III miejsce - Szymon Marczyk

Wyróżnieni: Milena Giża, Karol Duda

Ponadto na lekcjach historii uczniowie klas VII i VIII oglądali film pt. ,,Generał Nil”. Była to również doskonała okazja do rozmowy z uczniami o niełatwej i tragicznej historii Polski.

Na szkolnym korytarzu prezentowana jest wystawa pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963" oraz nagrodzone krzyżówki historyczne oraz angielsko - historyczne. Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole był udział w V Szkolnym Biegu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg na dystansie 1963 m ma znaczenie symboliczne i odnosi się do roku, w którym poległ w walce ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak, ps. Lalek. Dzięki współpracy z Fundacją Polskie Wartości wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Niezłomnych oraz pamiątkowe medale.

Uczestnictwo w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pełni ważną rolę edukacyjną. Przypomina  osoby i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie.

Warto podkreślić, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie ufundowały nagrody dla wszystkich uczestników szkolnych konkursów organizowanych w naszej szkole z tej okazji, za które  dziękujemy. Serdeczne podziękowania kierujemy do dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców za wsparcie oraz aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – przekazuje koordynator projektu Barbara Żala.

1 marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W tym dniu pamiętamy o wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" zba Przemysłowo - Handlowa w Rzeszowie we współpracy z mcdesign tworzymy reklamę serdecznie zapraszają do udziału w 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐞𝐣 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐞𝐣, która odbędzie się już 𝟐𝟐 𝐦𝐚𝐣𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟓𝐫. w Restauracja Manuka przy ul. Rzecznej 8 w Mielcu.Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" stanowi doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń oraz rozmów o wyzwaniach i kierunkach rozwoju gospodarczego regionu W programie m.in.wystąpienia przedstawicieli środowisk gospodarczychprezentacje firmcenna wymiana kontaktów i inspiracji Rejestracja: od godz. 15:30 Rozpoczęcie spotkania: godz. 16:30Patronat Radosław Swół - Prezydent Miasta MielcaStarostwo Powiatowe w Mielcu,Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Rzeszowie Pan Marek OsakPartnerzy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.Grant Thornton Polskamcdesign tworzymy reklamęRestauracja ManukaKinga Grelowska BrandFotoHC Agency Joanna DrabikAnia Jajkiewicz FotografieGościnnie Izba Przemysłowo-Handlowa w TarnowiePatronat medialny gospodarkaPodkarpacka.plHalo RzeszówMielec.tvKorso MieleckieRadio Leliwa𝐑𝐞𝐣𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚: https://iph.rzeszow.pl/aktual.../izbowa-kolacja-biznesowa-4/Termin zgłoszeń: do 16.05.2025r.Zapisz się już dziś - liczba miejsc ograniczona! Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.05.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test