W związku z nocnym naruszeniem polskiej przestrzeni powietrznej wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wraca do kraju z Londynu, gdzie miał uczestniczyć w spotkaniu ministrów obrony z Grupy E5. W środę 10 września br. szef MON na konferencji prasowej przekazał najważniejsze informacje dotyczące naruszeń przestrzeni powietrznej RP oraz działań podejmowanych przez Wojsko Polskie i sojuszników.
- Za nami bardzo pracowita noc dla Wojska Polskiego, dla wszystkich służb, dla pilotów, dla personelu naziemnego, dla wszystkich elementów systemu bezpieczeństwa państwa polskiego. Od godzin wieczornych w dniu wczorajszym, de facto zaraz po moim przybyciu do Londynu, w kontakcie z generałem Kliszem, który podejmował decyzje o uruchomieniu wszystkich sił i środków, całą noc wszystkie systemy, wszystkie zasoby dostępne dla bezpieczeństwa państwa polskiego, potrzebne w tej operacji, zostały uruchomione. Zadziałały zarówno polskie, jak i sojusznicze procedury. Chciałbym podziękować przede wszystkim tym, którzy tę misję pełnią cały czas. Ten etap się zakończył, ale służba w wojsku i wszystkie powinności sojusznicze oczywiście trwają nadal. Szczególnie dziękuję pilotom Sił Powietrznych, oficerom Sił Powietrznych Królestwa Niderlandów
- mówił szef MON.
- Dziękuję wszystkim naszym sojusznikom, którzy udzielają wsparcia, i oczywiście Wojsku Polskiemu. Panujemy nad sytuacją. Jest to moment wymagający od nas współdziałania. Od początku były informowane najważniejsze osoby w państwie – Pan Prezydent, Pan Premier. To jest naturalne i tak będziemy postępować. Bardzo dobra wymiana informacji zachodzi pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego i w drugą stronę – pomiędzy BBN a strukturami ministerstwa, jak również strukturami armii Wojska Polskiego. Naruszono wielokrotnie polską przestrzeń powietrzną. Dowódca Operacyjny podjął decyzję o użyciu środków. Bardzo proszę wszystkich o ostrożność i stosować nie się do komunikatów. To jest moment, kiedy trzeba również zabezpieczyć szczątki spadających w wyniku uderzenia dronów – dlatego jeżeli ktoś je zaobserwuje, prosimy o przekazanie informacji służbom, przede wszystkim policji. Ona będzie już wiedziała, co należy zrobić
- poinformował wicepremier.
Reklama
Wicepremier W. Kosiniak-Kamysz: To jest prowokacja na bardzo szeroką skalę
- Przed chwilą zakończyłem kolejne rozmowy i konsultacje z sojusznikami. Poinformowałem ministrów obrony E5, czyli tzw. Wielkiej Piątki - Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch - oraz nowego premiera Francji. Jestem w kontakcie z ministrami obrony Finlandii, Szwecji, Łotwy, Litwy - wszystkich naszych sojuszników. Oczywiście na bieżąco jesteśmy w kontakcie z Sojuszem Północnoatlantyckim, całą strukturą NATO - zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej
- Zbigniew Filar
- 10.09.2025 14:35
- Źródło: Wojsko Polskie
Data dodania:
10.09.2025 14:35
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!
Najciekawsze
Przejdź do kategorii
AKTUALNOŚCI POWIAT MIELECKI MIELEC GMINA MIELEC BOROWA CZERMIN GAWŁUSZOWICE PADEW NARODOWA PRZECŁAW RADOMYŚL WIELKI TUSZÓW NARODOWY WADOWICE GÓRNE ALERT KANAŁY KULTURA BIZNES PORADY ZDROWIE POLITYKA LIFESTYLE ŻYCZENIA SPORT MOTORYZACJA KULINARIA MAŁOPOLSKA PODKARPACIE KRAJ ŚWIAT PROGRAMY RAPORT REGIONU ZDROWIE NA CO DZIEŃ ŚWIAT ROŚLIN HUBERTA LAMAŃSKIEGO POGADANKA POROZMAWIAJMY O BIZNESIE
Reklama
Najnowsze
Przejdź do kategorii
AKTUALNOŚCI POWIAT MIELECKI MIELEC GMINA MIELEC BOROWA CZERMIN GAWŁUSZOWICE PADEW NARODOWA PRZECŁAW RADOMYŚL WIELKI TUSZÓW NARODOWY WADOWICE GÓRNE ALERT KANAŁY KULTURA BIZNES PORADY ZDROWIE POLITYKA LIFESTYLE ŻYCZENIA SPORT MOTORYZACJA KULINARIA MAŁOPOLSKA PODKARPACIE KRAJ ŚWIAT PROGRAMY RAPORT REGIONU ZDROWIE NA CO DZIEŃ ŚWIAT ROŚLIN HUBERTA LAMAŃSKIEGO POGADANKA POROZMAWIAJMY O BIZNESIE
Reklama
Temperatura: 19°C Miasto: Mielec
Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 9 km/h
Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS
WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV
Reklama
Reklama
