Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Raport z budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku Babica – Jawornik

Chociaż aktualnie na budowie trwa tzw. przerwa zimowa, wykonawca wykorzystuje sprzyjającą pogodę i prowadzi roboty w zakresie, w jakim pozwala na to technologia. Szczególne postępy robót widać przy realizacji obiektów inżynierskich.
  • Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Odcinek S19 Babica – Jawornik rozpoczyna estakada ES-13 w miejscowości Wyżne, która posiada już wybetonowane filary oraz korpus i skrzydła północnego przyczółka. Zakres robót w ostatnich tygodniach pozwolił również na wybetonowanie korpusu oraz skrzydła południowego przyczółka. Obecnie zakres prac przy budowie tego obiektu koncentruje się na budowie ustroju nośnego. W tym miejscu należy przypomnieć, że ustrój nośny na tym obiekcie budowany jest metodą rusztowań stacjonarnych. W zeszłym tygodniu rozpoczęto pierwszy etap montażu rusztowań ustroju nośnego po prawej stronie. Ustrój nośny lewej strony został ukończony. Obecnie trwa demontaż rusztowań. Stan zaawansowania robót na tym obiekcie szacowany jest na poziomie ok. 47 %.

Za estakadą ES-13 można już dostrzec pierwsze warstwy z podbudowy kruszywa łamanego. Zeszły tydzień to również roboty związane umacnianiem skarp gwoździami gruntowymi w liczbie 173 sztuk.

Coraz bardziej dostrzegalne są postępy robót na wiadukcie WD-14, który docelowo ma poprowadzić drogę gminną nad odcinkiem naszej trasy ekspresowej. Zakres prac na tym obiekcie koncentruje się na budowie fundamentów podpór. Budowany wiadukt posiada już wybetonowane filary przy podporze pośredniej. Skrajne podpory tego wiaduktu są na etapie zbrojenia. W zeszłym tygodniu trwały roboty z zakresu montażu zbrojenia, deskowania i betonowania korpusów dwóch podpór (P3 i P1). Zaawansowanie robót na tym obiekcie wynosi ok. 40 %.

Kolejnym obiektem na tym odcinku jest estakada ES-15 gdzie wykonawca pracuje nad budową północnego przyczółka. Południowy przyczółek pozostaje na etapie zbrojenia korpusu. Obecnie zakres robót przy budowie tego obiektu koncentruje się na wykonywaniu podpór. Część korpusów filarów dla podpór pośrednich została już wybetonowana. Tylko nieliczne pozostają jeszcze na etapie zbrojenia i deskowania. W zeszłym tygodniu ukończono montaż zbrojenia, deskowania i betonowanie trzonu podpory P4. Stan zaawansowania robót tego obiektu szacowany jest na poziomie ok. 48 %.

Na obiekcie PZDs-16 (przejście dolne dla średnich zwierząt) w zeszłym tygodniu kontynuowano roboty z zakresu zbrojenia, deskowania i betonowania skrzydła S2. Większa część tego obiektu została już zabetonowana. Postęp robót na tym obiekcie jest już bardzo zauważalny a stan zaawansowania robót wynosi ok. 60 %.

Podróż wijącymi się serpentynami prowadzi do kolejnego obiektu, tym razem estakady ES-17. Prace przy tej konstrukcji realizowane są w niezwykle skomplikowanym geologicznie terenie. Obiekt powstaje nad głębokim jarem. Jeszcze kilka miesięcy temu wykonawca prowadził intensywne prace przy budowie dróg technologicznych tak, aby móc transportować niezbędne materiały budowlane. Obecnie prace przy budowie tej konstrukcji koncentrują się na robotach palowych. Dwie podpory posiadają już wykonane pale fundamentowe. W zeszłym tygodniu kontynuowano roboty z zakresu zbrojenia, deskowania i betonowania oczepu fundamentowego podpór. Stan zaawansowania robót tej estakady to ok. 8 %.

Postęp robót widać na kolejnym obiekcie inżynierskich, wiadukcie WD-18. Poprowadzi on drogę gminną w miejscowości Wyżne nad naszą droga ekspresową. W miejscu budowy obiektu pojawiła się już palownica, która drąży pierwsze otwory pod pale fundamentowe. W zeszłym tygodniu zakres prac przy budowie tego obiektu koncentrował się na robotach ziemnych. Obok zaplanowanego obiektu trwają prace przy umacnianiu skarpy. Stan zaawansowania robót na tym obiekcie wynosi ok. 8 %.

Jednym z ciekawych obiektów na budowanej drodze jest estakada ES-19 w m. Połomia, gdzie w zeszłym tygodniu kontynuowano roboty z zakresu betonownia. Obiekt wykonywany jest w technologii nasuwania podłużnego. Trzeci segment został już wybetonowany i nasunięty. Aktualnie zbrojona jest płyta czwartego i piątego segmentu. Estakada posiada już wybetonowane wszystkie podpory. Stan zaawansowania prac przy budowie tej konstrukcji wynosi ok. 50 %.

Na wiadukcie WD-20 aktualnie nie są prowadzone żadne roboty. Wiadukt posiada już ukończony ustrój nośny a procentowe  zaawansowanie prac to ok. 75 %. Niebawem wykonawca będzie kontynuował kolejne roboty na tym obiekcie inżynierskim.

Na kolejnym przejściu, tym razem dla dużych zwierząt PZDd-21, w ubiegłym tygodniu pracował ciężki sprzęt, który wykonywał wykop pod oczepy fundamentowe w osi 2. Widoczne są również głowice pali fundamentowych. Stan zaawansowania tego obiektu szacuje się na poziomie ok. 16 %.

Najbardziej spektakularne rejony prac znajdują się pomiędzy miejscowościami Żarnowa i Godowa. Tu powstaje wiadukt WD-25 oraz estakady ES-22, ES-24 i mierząca w najwyższym miejscu 80 m wysokości ES-26.

W technologii nasuwania podłużnego powstaje estakada ES-22. Obiekt został podzielony na dwa segmenty: ES-22.1 oraz ES-22.2. Pośrodku powstanie nasyp, który połączy obie estakady. Na obiekcie ES-22.1 podpory pośrednie oraz południowy przyczółek są w większości wybetonowane. Północny przyczółek jest na etapie zbrojenia. W zeszłym tygodniu zakończono prace z zakresu zbrojenia, deskowania oraz betonowania korpusów dwóch podpór. Stan zaawansowania robót tego segmentu to ok. 44%. Na obiekcie ES-22.2 w ubiegłym tygodniu kontynuowano zbrojenie, deskowanie oraz betonowanie podpór. Stan zaawansowania tego segmentu to ok. 52%. Obecnie zakres robót na obu segmentach koncentruje się na budowie podpór pośrednich oraz skrajnych.

Kolejną estakadą na trasie jest ES-24 gdzie można zauważyć powstające podpory pośrednie. W zeszłym tygodniu kontynuowano roboty z zakresu zbrojenia, deskowania oraz betonowania. Trwały również prace przy wykopie oraz rozkuwaniu głowic pali fundamentowych podpory technologicznej PT3. Przy budowie tej konstrukcji pracuje już czwarty żuraw. Stan zaawansowania robót na tym obiekcie to 32 %.

Tuż za estakadą powstaje wiadukt WD-25. Docelowo ma on przeprowadzić drogę gminną w miejscowości Żarnowa nad drogą ekspresową. Obecnie zakres prac koncentruje się na robotach ziemnych. Stan zaawansowania szacowany jest na ok. 2 %.

W najbardziej imponującym miejscu na budowie powstaje największy obiekt, a jednocześnie najwyższa konstrukcja drogowa w Polsce, estakada ES-26. Ośmioprzęsłowa konstrukcja o długości całkowitej 1082 m i szerokości 29 m łagodnie wpisuje się w otaczający teren. Jednak to nie długość czy szerokość są parametrami, które wyróżniają ten obiekt najbardziej. Takim parametrem jest wysokość całej konstrukcji w jednej z osi. W najwyższym punkcie przekracza 80 m, co oznacza, że jej wysokość przewyższa wieżę Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Co więcej, warto wspomnieć o wysokości konstrukcyjnej ustroju nośnego, która maksymalnie wynosi 12,5 m. Łatwo sobie wyobrazić zatem, że mógłby się tam zmieścić dom jednorodzinny. Projektowanie tak spektakularnej konstrukcji w niełatwym terenie stanowiło wyzwanie pod względem posadowienia. Aby wygrać tę nierówną walkę z geologią, projektant w najbardziej niekorzystnych warunkach przewiduje konieczność wykonania pali o średnicy 1,5 m i długości 42,0 m.  

W zeszłym tygodniu na estakadzie zakończono betonowanie oczepu fundamentowego podpory P2. Zakres robót przy budowie tego obiektu koncentruje się na montażu zbrojenia, deskowaniu i betonowaniu podpór. W miejscu budowy najwyższej podpory obiektu (P4) pracuje żuraw wieżowy który transportuje niezbędne materiały potrzebne do wykonania tej imponującej konstrukcji. W zeszłym tygodniu przy podporze P5 kontynuowano prace przy montażu kolejnego żurawia. Wykonawca zakłada, iż łącznie przy budowie estakady ES-26 zamontowanych zostanie sześć żurawi wieżowych. Stan zaawansowania robót przy budowie tego obiektu oceniany jest na poziomie ok. 21 %.

Na przejściu dolnym dla średnich zwierząt PZDs-27 w zeszłym tygodniu trwały roboty z zakresu przygotowania do zasypki z gruntu nieprzepuszczalnego. Obiekt posiada ukończony ustrój nośny, a zaawansowanie robót jest największe spośród wszystkich powstających na tym odcinku „zwierzaków” tj. 83 %.

W Jaworniku, na ostatnim obiekcie jakim jest przejazd pod drogą ekspresową z funkcją przejścia dolnego dla małych zwierząt PD-28 w ubiegłym tygodniu kontynuowano roboty z zakresu zbrojenia i deskowania ścian czołowych na segmencie A i D. Stan zaawansowania robót to ok. 80 %.

Zakres prac

W ramach inwestycji powstanie 11,6 km drogi ekspresowej, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Wybudowany zostanie również węzeł Żarnowa – Strzyżów, zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa) oraz wybudowane zostaną obiekty inżynierskie: osiem estakad, pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich, po jednym dla zwierząt dużych i małych). Droga zostanie też wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

Powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica – Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik – Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Wykonawcą prac jest Intercor, wartość umowy to 1,2 mld zł. Aktualne ogólne zaawansowanie prac wynosi ok. 41 %.

Źródło: GDDKiA


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Reklama
IV Charytatywny Piknik Militarny IPA w Ropczycach. Służby mundurowe połączą siły dla Matyldy IV Charytatywny Piknik Militarny IPA w Ropczycach. Służby mundurowe połączą siły dla Matyldy Już 12 lipca 2026 roku na Stadionie Miejskim Ropczyckiego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 56 w Ropczycach odbędzie się IV Charytatywny Piknik Militarny IPA pod hasłem „Służby mundurowe dla społeczeństwa – razem możemy więcej”. Wydarzenie zaplanowano w godz. od 11.00 do 20.00.Organizatorem przedsięwzięcia jest IPA Region Ropczyce – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji. Współorganizatorami pikniku są Ropczyckie Centrum Sportu i Rekreacji, Oddział Miejsko-Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Ropczycach, Centrum Kultury w Ropczycach, Podkarpacka Izba Rolnicza, Jednostka Strzelecka 2051 z Sędziszowa Małopolskiego oraz NSZZP KPP Ropczyce.Tegoroczna edycja wydarzenia będzie miała szczególny, charytatywny charakter. Podczas pikniku prowadzona będzie zbiórka środków finansowych na wsparcie leczenia 3-letniej Matyldy Głodek z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Zbiórkę prowadzić będą druhowie OSP, członkowie Fundacji Wspólna Siła oraz przedstawiciele IPA Ropczyce.Piknik odbędzie się pod patronatem honorowym posła na Sejm RP Adama Dziedzica, starosty powiatu ropczycko-sędziszowskiego Piotra Kapusty oraz burmistrza Ropczyc Kazimierza Moskala.Służby mundurowe, wojsko i grupy rekonstrukcyjneW programie wydarzenia przewidziano udział licznych formacji mundurowych z województwa podkarpackiego i innych regionów kraju. Zaprezentują się m.in. jednostki wojskowe, policja, straż pożarna, Służba Więzienna, Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, Żandarmeria Wojskowa oraz jednostki strzeleckie.Wśród zapowiedzianych uczestników znajdują się m.in. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 18 Pułk Saperów z Niska, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 33 Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej z Przemyśla, Wojskowe Centrum Rekrutacji z Mielca, Wojskowy Ośrodek Szkolenia Poligonowego Dęba z Nowej Dęby oraz 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy.Obecni będą także funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach, strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Ropczycach oraz druhowie OSP z gminy Ropczyce. Służbę Więzienną reprezentować będą Zakład Karny w Rzeszowie i Zakład Karny w Dębicy, a Straż Ochrony Kolei – jednostki z Przemyśla, Dębicy i Zagórza.Na miejscu pojawią się również stowarzyszenia, fundacje militarne, grupy rekonstrukcji historycznej i ekipy związane z obronnością oraz militariami. Wśród nich zapowiedziano m.in. LOK z Rzeszowa, Klub Historyczno-Eksploracyjny V2 Team z Ostrowa, Patriotyczny Mielec, Fundację Prawda i Pamięć im. gen. Stanisława Maczka z Mielca, Zmotoryzowaną Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Stanisława Maczka, Klub Strzelecki VIS LOK Mielec, GRH Gorlice, GRH Pułk Strzelców Podhalańskich oraz przedstawicieli Politechniki Lubelskiej z trenażerem czołgowym.Bezpieczeństwo, profilaktyka i atrakcje dla rodzinJednym z głównych elementów wydarzenia będzie coroczna akcja prewencyjna dla dzieci „Bezpieczne wakacje”. Zaplanowano również działania profilaktyczne prowadzone w ramach akcji PZU i Komendy Głównej Policji pod hasłem „Mistrzu, pomyśl”.Organizatorzy przygotowują pokazy dynamiczne służb mundurowych, szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej z wykorzystaniem fantoma, pogadanki dotyczące bezpieczeństwa na drogach i podczas prac polowych, a także działania edukacyjne związane z przeciwdziałaniem narkomanii i alkoholizmowi. Uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. ćwiczenia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli, pokazy strażackie, symulator dachowania, symulator zderzeń, pokazy tresury psów oraz prezentacje Klubu Karate „Kyokushin Ropczyce”.Wydarzenie ma także promować postawy proekologiczne, poszanowanie przyrody oraz integrację lokalnej społeczności. Organizatorzy podkreślają, że piknik jest również formą podziękowania dla rolników za ich codzienną pracę i wkład w zapewnianie dostaw płodów rolnych.Dla najmłodszych przygotowane zostaną darmowe dmuchane zjeżdżalnie, „pole minowe”, miasteczko ruchu drogowego, wirtualna strzelnica, animacje, tatuaże, warkoczyki, konkursy, słodycze, soki, wata cukrowa, popcorn, loteria fantowa oraz charytatywne licytacje. Organizatorzy zapowiadają także darmowy poczęstunek dla uczestników, przygotowany przez Podkarpacką Izbę Rolniczą, lokalne Koła Gospodyń Wiejskich oraz Fundację Hope Foundation z Przemyśla.Występy na sceniePodczas pikniku nie zabraknie programu artystycznego. Na scenie zaprezentują się młodzi wykonawcy, w tym Lilia Snuzik, Antonina Grobelna i Wiktoria Wawrzonek, a także zespół ze Szkoły Muzycznej Yamaha z Ropczyc i Sędziszowa Małopolskiego.Zaplanowano również występy wojskowych zespołów muzycznych, w tym „Saper Band” z 18 Pułku Saperów w Nisku, zespołu Klubu Wojskowego 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu oraz zespołu „Hubal” z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.Razem dla MatyldyIV Charytatywny Piknik Militarny IPA w Ropczycach ma łączyć edukację, profilaktykę, rodzinną zabawę, promocję służb mundurowych oraz realną pomoc potrzebującemu dziecku. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Ropczyc, powiatu ropczycko-sędziszowskiego i całego regionu do udziału w wydarzeniu oraz wsparcia zbiórki na leczenie 3-letniej Matyldy Głodek.Wstęp na wydarzenie jest wolny. Data rozpoczęcia wydarzenia: 12.07.2026
Reklama
Reklama

Temperatura: 32°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test