Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

ROLA TRADYCJI I DZIEDZICTWA KULTUROWEGO NA OBSZARACH WIEJSKICH

Nie ma wątpliwości, że wieś jest mocną częścią polskiej kultury i tożsamości. To tam właśnie rodziły się tradycje i obrzędy kultywowane do dziś. Rozwój obszarów wiejskich w Polsce jest oparty o lokalny potencjał - środowisko naturalne, tradycje historyczne, kulturowe i kulinarne, atrakcyjne położenie geograficzne sprzyjające rozwojowi turystyki. Dlatego właśnie unijne działania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej wspierają także ten obszar.
  • 11.10.2022 13:14
  • Autor: Grupa Tipmedia
ROLA TRADYCJI I DZIEDZICTWA KULTUROWEGO NA OBSZARACH WIEJSKICH

 

Dla wielu WPR oznacza przede wszystkim dopłaty do upraw czy też wsparcie młodych rolników, którzy chcą – jak ich ojcowie – pracować w gospodarstwie. WPR ma sprawić, że unijne rolnictwo będzie nowoczesne, efektywne, konkurencyjne, ale też nie będzie oderwane od swoich korzeni. Co więcej, swoją tradycję będzie umiało wykorzystać. Stąd właśnie postawienie na dziedzictwo. Mówimy tutaj o wspieraniu takich inicjatyw jak zachowywanie pamięci o obrzędach i zwyczajach przez muzea, domy kultury lokalne stowarzyszenia czy koła gospodyń. 

Skoro o nich już mowa, to trzeba wspomnieć o kolejnym aspekcie dziedzictwa, czyli lokalnej kuchni. To arcyważny element kulturowy. Stąd dbałość o to, żeby tradycyjne przepisy i metody wytwarzania żywności nie popadły w zapomnienie. Odpowiednie wsparcie służące wzmocnieniu i rozwojowi rynku żywności lokalnej i regionalnej przyczyni się do ochrony dziedzictwa kulinarnego i kulturowego regionów, promocji tradycji i rozpowszechniania jej w UE. Pozwoli także na wykorzystanie potencjalnych korzyści dla gospodarczego rozwoju wsi.

W kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich nie należy zapominać o roli, jaką odgrywają obiekty dziedzictwa kulturowego, które z jednej strony budują tożsamość lokalnej społeczności, a z drugiej stanowią czynnik podnoszący atrakcyjność tych miejsc. Polska malownicza wieś nie byłaby sobą, gdyby nie stały tu stare drewniane kościoły, cerkwie, dwory czy zagrody. Także na tym dziedzictwie architektonicznym skupia się Wspólna Polityka Rolna. Dzięki niej możliwe jest zachowanie takich obiektów, aby dalej dawały świadectwo naszej przeszłości. 

Odnowione zabytki często stają się magnesem turystycznym, będąc wizytówką miejscowości i sprawiając, że ona odżywa. Turyści przyjeżdżający spacerować szlakiem odnowionych zabytków muszą gdzieś zjeść, zatrzymać się i przenocować. To z kolei otwiera drogę lokalnym rolnikom-przedsiębiorcom zajmującym się np. agroturystyką.

Żeby jednak tak się stało potrzebna jest silna społeczność lokalna mająca wspólny cel i potrafiąca wspólnie go osiągnąć. Dlatego właśnie lokalna tożsamość i dziedzictwo kulturowe wspierane są przez Wspólną Politykę Rolną głównie w ramach interwencji LEADER, w oparciu o Lokalne Strategie Rozwoju.



 

W filmie, który znajduje się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=vQDrYjAFufs pokazujemy przykłady tego, w jaki sposób mieszkańcy polskiej wsi dbają o swoje dziedzictwo kulturowego.

Natomiast więcej informacji na temat działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego na obszarach wiejskich znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.



 

Fot. https://www.istockphoto.com/pl

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" zba Przemysłowo - Handlowa w Rzeszowie we współpracy z mcdesign tworzymy reklamę serdecznie zapraszają do udziału w 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐞𝐣 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐞𝐣, która odbędzie się już 𝟐𝟐 𝐦𝐚𝐣𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟓𝐫. w Restauracja Manuka przy ul. Rzecznej 8 w Mielcu.Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" stanowi doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń oraz rozmów o wyzwaniach i kierunkach rozwoju gospodarczego regionu W programie m.in.wystąpienia przedstawicieli środowisk gospodarczychprezentacje firmcenna wymiana kontaktów i inspiracji Rejestracja: od godz. 15:30 Rozpoczęcie spotkania: godz. 16:30Patronat Radosław Swół - Prezydent Miasta MielcaStarostwo Powiatowe w Mielcu,Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Rzeszowie Pan Marek OsakPartnerzy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.Grant Thornton Polskamcdesign tworzymy reklamęRestauracja ManukaKinga Grelowska BrandFotoHC Agency Joanna DrabikAnia Jajkiewicz FotografieGościnnie Izba Przemysłowo-Handlowa w TarnowiePatronat medialny gospodarkaPodkarpacka.plHalo RzeszówMielec.tvKorso MieleckieRadio Leliwa𝐑𝐞𝐣𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚: https://iph.rzeszow.pl/aktual.../izbowa-kolacja-biznesowa-4/Termin zgłoszeń: do 16.05.2025r.Zapisz się już dziś - liczba miejsc ograniczona! Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.05.2025
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 4°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test