Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Advertisement
Reklama

W czym magazynować ziarno kukurydzy?

Termin zbioru kukurydzy jest bardzo mocno uzależniony od przebiegu pogody. W mniejszym stopniu dotyczy oddawania wody podczas osiągania przez ziarno dojrzałości technologicznej, w większym, determinowany jest możliwością wjazdu w pole. W okresie jesiennym podczas intensywnych opadów deszczu duża wilgotność gleby uniemożliwia pracę kombajnów oraz odbiór ziarna z pola. Dlatego też decyzja o zbiorze przesuwana jest w czasie.
  • 27.10.2024 11:18
  • Autor: Grupa tipmedia
W czym magazynować ziarno kukurydzy?

Wilgotność ziarna a przechowywanie?

Wilgotność ziarna kukurydzy w momencie zbioru bywa często zróżnicowana i zależy od cech odmianowych. Zwykle wynosi pomiędzy 25, a 30%, jeżeli jest powyżej tego poziomu, koszty jej dosuszenia znacznie wzrastają. Dla przypomnienia ziarno, które ma być przechowywane przez okres od 6 do 12 miesięcy, powinno mieć wilgotność 14%, a w przypadku dłuższego magazynowania jeszcze niższą - 13%. Ziarno przeznaczone do szybkiego skarmiania tj. przed upływem 6 miesięcy może mieć wilgotność nieznacznie powyżej 15%.

W celu uzyskanie wilgotności wskazanej powyżej, która umożliwia przechowywanie ziarna w silosach, niezbędne jest jej dosuszenie. Alternatywą dla suszenia jest magazynowania ziarna bezpośrednio po zbiorach w rękawach foliowych.

Magazynowanie ziarna w rękawach do kukurydzy

Ziarno bezpośrednio po zbiorze może zostać, przy pomocy profesjonalnego urządzenia, magazynowane w rękawie foliowym. Takie rozwiązanie jest bardzo praktycznie i pozwala na szybkie zabezpieczenie dużej ilości ziarna przed czynnikami zewnętrznymi. Nie wymaga posiadania odpowiedniej infrastruktury do suszenia i przechowywania. Teoretycznie rękaw do kukurydzy może zostać umiejscowiony na dowolnej powierzchni w gospodarstwie.

Rękaw do kukurydzy nie tylko do mokrego ziarna

Rękaw do kukurydzy może być z powodzeniem wykorzystywany przez suszarnie do magazynowania ziarna o optymalnej wilgotności, dostosowanej do planowanego terminu przechowywania. Składowanie ziarna w rękawach pozwala na dużą elastyczność związaną z ilością magazynowego ziarna, bez konieczności trwałych i kosztownych inwestycji.

Rękaw nie tylko do ziarna kukurydzy

W rękawach foliowych może być też magazynowane ziarno zbóż, jednak w praktyce rolniczej, takie rozwiązanie jest stosunkowo rzadko praktykowane. 

W gospodarstwach posiadających zwierzęta rękawy foliowe wykorzystywane są do przygotowania kiszonki z roślin, wysłodek buraczanych lub sianokiszonki.

Rękaw do kukurydzy wyprodukowany z elastycznej i odpornej na przebicia folii można kupić w sklepie rolniczym na https://osadkowski.pl/farma/rekawy-do-kukurydzy--c-001113.

Materiał partnera


Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test