Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W Jasionce o polityce sąsiedztwa i bezpieczeństwie państw Partnerstwa Wschodniego

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

21 stycznia w ZEN.COM Expo Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce odbywa się 13. doroczne spotkanie Konferencji Władz Regionalnych i Lokalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP). Województwo Małopolskie reprezentuje wicemarszałek Witold Kozłowski.

W konferencji biorą także udział m.in. członkowie prezydium CORLEAP-u oraz Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Anna-Radwan-Röhrenschef.

Dziś spotykamy się z przedstawicielami Europejskiego Komitetu Regionów i liderami państw Partnerstwa Wschodniego – Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, żeby omówić perspektywy naszej współpracy w nowym cyklu politycznym Unii Europejskiej oraz możliwości wzmocnienia lokalnego i regionalnego wymiaru partnerstwa

- mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.

Doroczne posiedzenie CORLEAPU rozpoczęło się słowem wstępu gospodarza regionu, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Jestem przekonany, że Podkarpacie, które jest symbolem wsparcia, solidarności, od dekad zabiega i inwestuje w jak najlepsze relacje sąsiedzkie, będzie inspirującym przykładem do dyskusji. W tym duchu życzę Państwu owocnej wymiany poglądów i konstruktywnych rozmów o przyszłości partnerstwa wschodniego z ważną rolą poziomu samorządowego w tych relacjach

- mówił marszałek Władysław Ortyl.

Tematami wiodącymi tegorocznej Konferencji Władz Regionalnych i Lokalnych Partnerstwa Wschodniego są bezpieczeństwo międzynarodowe, prezydencja Polski w Unii Europejskiej oraz wyzwania geopolityczne Partnerstwa Wschodniego.

Sporą część dyskusji podczas konferencji CORLEAP dominuje temat bezpieczeństwa tej części Europy, w obliczu trwającej już blisko trzy lata wojny na Ukrainie. Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest nasza prezydencja w Unii Europejskiej, która, jak podkreślano, powinna pokazać przede wszystkim naszą spójność, spójność wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Podkreślano również, że Partnerstwo Wschodnie stoi przed szeregiem wyzwań geopolitycznych, którym musimy sprostać

- mówi wicemarszałek Witold Kozłowski.

Konferencję zakończy dyskusja na temat planu budowania zdolności administracji publicznej na szczeblu lokalnym i regionalnym w krajach Partnerstwa Wschodniego. Członkowie zgromadzenia wybiorą także nowego współprzewodniczącego CORLEAP-u.

W przeddzień obrad uczestnicy konferencji odbyli wizytę studyjną w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”, Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka oraz Medevac Hub – Centrum ewakuacji medycznej dla pacjentów z ogarniętej wojną Ukrainy.

Utworzona przez Komitet Regionów w 2011 r. Konferencja Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP) to polityczne forum władz lokalnych i regionalnych z Unii Europejskiej i krajów Partnerstwa Wschodniego. Jest to jedyna platforma UE, która daje możliwość przedyskutowania wkładu miast i regionów w rozwój Partnerstwa Wschodniego. Kraje uczestniczące w Partnerstwie to Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Republika Mołdawii i Ukraina.

W skład CORLEAP-u wchodzi 36 polityków szczebla lokalnego i regionalnego: 18 członków Komitetu Regionów i 18 przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych z sześciu państw Partnerstwa Wschodniego.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test