Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Telefony rozdzwoniły się w Mielcu! Oszuści wciąż aktywni. Policja apeluje o ostrożność

Dyżurny mieleckiej jednostki odebrał dziś kilka zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy. Oszuści podają się za wnuczka i policjanta. W rozmowie informują, że doszło do wypadku, a osoba poszkodowana umiera w szpitalu. Aby wnuczek uniknął odpowiedzialności karnej musi przekazać pieniądze na kaucję. Apelujemy o zachowanie ostrożności!
  • Źródło: KPP MIELEC / podkom. Bernadetta Krawczyk
Telefony rozdzwoniły się w Mielcu! Oszuści wciąż aktywni. Policja apeluje o ostrożność

Autor: fot. ilustracyjne

Stosując różne metody manipulacji - oszuści dzwonią z informacją, że najbliższy członek rodziny spowodował wypadek drogowy i aby uniknąć aresztu musi zapłacić kaucję.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu mieleckiego kolejny raz apelujemy o zachowanie ostrożności w rozmowach z nieznajomymi. Oszuści cały czas modyfikują metody działania, w celu wyłudzenia pieniędzy. Mimo wielu apeli i ostrzeżeń policji nadal dochodzi do oszustw na wnuczka, policjanta, pracownika socjalnego, a także oszustw internetowych metodą na BLIK-a, na zdalny pulpit oraz poprzez wysyłane przez przestępców linki.

Bądźmy rozważni i ostrożni!

Jak wyglądają te oszustwa i jak nie dać się oszukać?

Oszustwo „na wnuczka”

Zazwyczaj oszuści kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod członka rodziny np. wnuczka. Przestępcy często informują o wypadku osoby z naszej rodziny oraz o tym, że potrzebna jest szybka pomoc finansowa. Oszuści mogą prosić o przekazanie pieniędzy lub informacji osobistych, wykorzystując emocjonalny szantaż i manipulację, aby zdobyć zaufanie ofiary i wyłudzić pieniądze.

Nie daj się oszukać! Pamiętaj, aby bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach wymagających naszej pomocy finansowej.  Informuj Policję o każdej próbie oszustwa, a w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy skonsultuj się z najbliższymi. A przede wszystkim nie udzielaj przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.

Oszustwo „na policjanta”

Zdarza się również, że przestępcy przedstawiają się jako oficerowie Policji i przekonują swoje ofiary do wzięcia udziału w akcji policyjnej lub informują, że osoba nam najbliższa została zatrzymana lub jest podejrzana o przestępstwo i w związku z tym oferują pomoc w załatwieniu sprawy.

Nie daj się oszukać! Policja nigdy nie informuje o prowadzonej akcji oraz nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu! O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informuj Policję.

Oszustwo „na inwestycje”

Fałszywe inwestycje to kolejna metoda stosowana przez oszustów. Metoda ta ma na celu zwabienie potencjalnych klientów m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych, gdzie obiecywane są wysokie zyski po zainwestowaniu minimalnych kwot, w krótkim czasie i bez ryzyka utraty pieniędzy. Sprawcy tworzą fikcyjne platformy inwestycyjne np. w kryptowaluty, rzadkie metale, obligacje, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii. Po utworzeniu konta na takiej platformie, podaniu danych i wpłacie początkowej kwoty inwestycyjnej, na podany przez nas numer telefonu, po niedługim czasie dzwoni „przedstawiciel firmy”. Osoba ta namawia do zainstalowania na swoim komputerze bądź telefonie aplikacji AnyDesk, która ma ułatwić proces inwestycyjny. W rzeczywistości aplikacja pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniem, na którym jest zainstalowana. W ten sposób oszuści po uzyskaniu dostępu do urządzenia, a następnie rachunków bankowych swojej ofiary, dokonują licznych operacji finansowych.

Nie daj się oszukać! Nie ufaj obietnicom łatwego i szybkiego zysku. Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy i pod żadnym pozorem nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej. Nie instaluj aplikacji, nie wgrywaj oprogramowania, które pochodzą z nieznanych źródeł. Może w ten sposób ktoś będzie chciał przejąć kontrolę nad Twoim komputerem lub smartfonem.

Oszustwo „na linka”

Schemat działania tą metodą jest zazwyczaj bardzo podobny. Sprawca, za pośrednictwem SMS/WhatsApp/e-mail, wysyła wiadomość z linkiem do fikcyjnej strony, pod pretekstem dokończenia transakcji zakupu wystawionego przez pokrzywdzonego towaru w serwie sprzedażowym. W przypadku podania danych karty bankomatowej lub danych logowania do konta bankowego, na spreparowanej przez oszusta stronie banku, sprawca uzyskuje pełen dostęp do zgromadzonych tam środków.

Nie daj się oszukać! Pamiętajmy, aby nie otwierać przesłanych w wiadomości linków do płatności. Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron internetowych. Logując się na tych fałszywych stronach, udostępniamy swoje dane i tracimy dostęp do konta. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Uważnie czytajmy także SMS-y autoryzacyjne.

Oszustwo „na BLIK-a”

Cyberprzestępcy, działając tą metodą, najpierw przełamują zabezpieczenia na portalu społecznościowym danej osoby. Następnie podszywając się pod nią, za pośrednictwem komunikatora, wysyłają prośby do jej znajomych o udzielenie pożyczki poprzez udostępnienie kodu Blik. Przestępcy prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzić podejrzeń. Znajomi, którzy zostają wprowadzeni w błąd co do tożsamości użytkownika profilu,  udostępniają kody Blik i zatwierdzają transakcje w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

Nie daj się oszukać! W przypadku otrzymania wiadomości zawierającej prośbę o pożyczenie pieniędzy zachowaj czujność. Bezwzględnie potwierdź tożsamość „znajomych”, którzy piszą przez komunikatory internetowe — najlepiej dzwoniąc bezpośrednio do takiej osoby. Sprawdź dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, ponieważ oszust nie wypłaci pieniędzy, wykorzystując kod, dopóki nie potwierdzimy transakcji w naszym telefonie.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test