Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Uroczyste obchody rocznicy bitwy w Jaślanach

Mszą Świętą rozpoczęto coroczną uroczystość w miejscowości Jaślany, mającej na celu oddanie czci i hołdu żołnierzom poległym podczas Bitwy Jaślanskiej. Następnie udano się na plac niedaleko kościoła, gdzie został odsłonięty i poświęcony kamień wraz z tablicą upamiętniający żołnierzy.

Upamiętnia te wydarzenia, które były 13 września 1939 roku, gdzie odbyła się bitwa tutaj w Jaślanach, gdzie zginęło 9 żołnierzy, gdzie spaliło się wiele domów, zginęli już wtedy ludzie, tutaj mieszkańcy również Jaślan, więc w szczególny sposób upamiętniliśmy dzisiaj tych żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność, którzy zginęli i zostali pochowani na Jaślańskim cmentarzu, dwóch jest znanych, siedmiu nieznanych. Dzisiaj też odsłoniliśmy kamień, posąg z tablicą upamiętniającą te wydarzenia - mówi Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy.

Inicjatorem pamiątkowego pomnika był Zbigniew Ziobro, który podczas wizyty w Jaślanach zeszłego roku 
poprosił o mszę świętą w intencji tych żołnierzy.

Rozmawiałem z nim, przekazywał serdeczne pozdrowienia i bardzo się cieszył, że ta uroczystość tutaj dzisiaj się odbędzie, a związany jest on bardzo mocno z tą uroczystością, gdyż jego dziadek, Ryszard Kornicki uczestniczył w tej bitwie, a jego koledzy właśnie tu zginęli, więc ta uroczystość ma znaczenie takie historyczne, ale również znaczenie patriotyczne, uczące młodzież, kształtujące młodzież, dzieci o naszej historii. Historii, która jest niestety rugowana ze szkół przez obecny rząd, a my tego na to pozwolić nie możemy - dodaję Andrzej Głaz, wójt gminy Tuszów Narodowy. 

Uroczystość zwieńczyła część finałowa wydarzenia, która odbyła się w Zespole Szkół w Jaślanach podczas której młodzież tamtejszej szkoły przybliżyła historyczne wydarzenia z września 1939, które miały miejsce na ziemiach Jaślanskich.

Uroczystość poświęcona była 85 rocznicy bitwy Jaślańskiej. Jest to lekcja historii dla młodych ludzi, dla uczniów i nie tylko dla uczniów, ponieważ ta uroczystość miała charakter środowiskowy, a więc była szkołą patriotyzmu swego rodzaju, pielęgnowała pamięć historyczną o tym wydarzeniu i uczyła, przypominała wszystkim, jak cenny jest pokój i ile można stracić przez wojnę - mówi Zygmunt Krempa, dyrektor Zespołu Szkół w Jaślanach.

Jest mi niezmiernie miło, że udało nam się zorganizować tę dzisiejszą uroczystość, wybudować ten mały pomnik, ale z tą pamiątkową tablicą, która mam nadzieję, że będzie przypominać wszystkim i dorosłym, i młodzieży, o tym, co się działo w Jaślanach dawno temu, bo to już 80 lat. Myślę, że nigdy nie zapomnijmy tych ludzi, którzy zginęli za naszą wolność i dzięki którym możemy się teraz cieszyć, tym, co mamy. Mamy wolną Polskę - mówi Krzysztof Kapel, radny gminy Tuszów Narodowy, sołtys wsi Jaślany.

Warto przypomnieć, że w tym roku obchodzimy 85 rocznice od wybuchu II Wojny Światowej.

 


 

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test