Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Mielecki przemysł potrzebuje tańszej energii

Tańsza i ekologiczna energia może napędzać rozwój mieleckich przedsiębiorstw. O dekarbonizacji, czyli odejściu od węgla na rzecz niskoemisyjnych paliw rozmawiano w EC Mielec podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych zakładów przemysłowych.
  • Źródło: ARTYKUŁ PARTNERA
Mielecki przemysł potrzebuje tańszej energii

Źródło: http://www.sfwenergia.pl/

Około 30% obecnie produkowanego ciepła w mieleckiej elektrociepłowni trafia do zakładów przemysłowych położonych w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Odejście od węgla na rzecz niskoemisyjnych źródeł jest szansą na produkcję tańszej i ekologicznej energii, co wpłynie pozytywnie na rozwój i konkurencyjność przedsiębiorstw. Dekarbonizacja była tematem spotkania z przedstawicielami zakładów przemysłowych, które odbyło się 9 sierpnia 2024 roku. 

Ceny energii są ważnym elementem kosztów produkcji i funkcjonowania zakładów przemysłowych. Szacujemy, że proces dekarbonizacji przyczyni się do obniżenia cen ciepła nawet o 25% względem instalacji węglowej, a sprzedaż ciepła będzie możliwa z tzw. zielonymi certyfikatami, co ma istotne znaczenie dla naszych przemysłowych odbiorców – mówi Grzegorz Polakowski, Członek Zarządu EC Mielec sp. z o. o.

Zgodnie z przepisami, EC musi do 2030 roku ograniczyć emisję do powietrza o niemal 70%. W przeciwnym wypadku spółce grożą kary finansowe i ograniczenie produkcji. Dekarbonizacja jest ważnym wyzwaniem nie tylko dla elektrociepłowni, ale również Miasta. Odejście od węgla jest niezbędne dla zachowania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego przez mielecką sieć ciepłowniczą. Jego brak od 2028 roku wiązać się będzie z postępującymi ograniczeniami w funkcjonowaniu i rozwoju sieci ciepłowniczej, zakazem przyłączania nowych budynków czy brakiem możliwości pozyskania dofinansowania środków finansowych na rozbudowę sieci.

Przeprowadzenie dekarbonizacji jest niezbędne. W przeciwnym wypadku, już za kilka lat dostawy ciepłej wody dla odbiorców korzystających z miejskiej sieci zostaną wstrzymane – mówi Grzegorz Polakowski.

W bezpiecznej sytuacji są zakłady przemysłowe podłączone do własnej sieci EC. 

 Nie ma zagrożenia przerwania dostaw ciepła dla odbiorców korzystających z naszej sieci. W mniejszej skali jesteśmy bowiem w stanie zabezpieczyć ciepło ze zmodernizowanych jednostek gazowych oraz istniejących kotłów wodnych. Naszego głównego źródła ciepła, czyli elektrociepłowni węglowej, ze względów technicznych nie jesteśmy w stanie przystosować do spalania biomasy. To źródło musi zostać zastąpione przez całkowicie nową instalację, jeśli EC Mielec ma po roku 2029 nadal dostarczać ciepło do MPEC Mielec – tłumaczy Marek Mirosz, Członek Zarządu EC Mielec sp. z o. o.

Przedstawiciele elektrociepłowni zakładają, że do czarnego scenariusza jednak nie dojdzie.

Biorąc pod uwagę znaczenie procesu dekarbonizacji oraz wynikające z jego zaniechania poważne konsekwencje dla mieszkańców, zwróciliśmy się do władz miasta z prośbą o podjęcie współpracy i dialogu w celu wypracowania oraz wdrożenia alternatywnych dla węgla rozwiązań. Czasu jest coraz mniej. Realizację określonych inwestycji należy rozpocząć najpóźniej w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy – mówi Marek Mirosz.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test