Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Już w ten weekend rozpocznie się Wielki Odpust Tuchowski

29 czerwca rozpocznie się Wielki Odpust Tuchowski i potrwa do 7 lipca. Przez cały tydzień do bazyliki będą przybywać pielgrzymi na wspólną modlitwę.

 - W tym roku nietypowo, dlatego ogłaszamy dużo wcześniej ten termin, żeby został zapamiętany, bo odpust zaczyna się 29 czerwca a kończy 7 lipca. Takie przesunięcie wynika m.in. z ważnego wydarzenia, jakim jest 120 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Chcieliśmy, aby ten odpust objął dwa weekendy, bo one zrzeszają najwięcej pielgrzymów, zwłaszcza rodziny, które mogą sobie pozwolić z dziećmi przyjechać na Wielki Odpust Tuchowski, bo w tygodniu wiadomo, jest praca, są obowiązki, nie zawsze jest to możliwe - mówi o. Grzegorz Gut, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, proboszcz bazyliki w Tuchowie.

Program Wielkiego Odpustu Tuchowskiego jest podobny jak co roku.

 - Rozpoczynamy jak co roku pielgrzymką orkiestr dętych i straży pożarnej. W zasadzie każdego dnia rozpoczynamy odpust schematem. Jest odsłonięcie cudownego obrazu o godzinie 6:00 rano, msze święte, w międzyczasie różnego rodzaju nabożeństwa, wieczory kończymy różnymi koncertami maryjnymi. Warto tutaj być i przyjechać, bo każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednocześnie i trochę gwar, ale i spokój. Ciszę też można znaleźć, w bazylice, która w czasie odpustu jest raczej miejscem zacisznym, gdzie można spokojnie popatrzeć w obraz Matki Bożej, można się pomodlić, przystąpić do sakramentu spowiedzi, uczestniczyć w Eucharystii. Myślę, że ma to sanktuarium oddziaływanie - wyjaśnia kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.

Odpust zakończy się uroczystością związaną ze 120-leciem koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej

 - To jest ważne wydarzenie dla naszego sanktuarium, dla cudownego obrazu Matki Bożej również, bo chcemy czcić tę Matkę Bożą, tym bardziej że teraz na 120 rocznicę koronacji przygotowujemy dwa takie ważne wymiary dla podkreślenia tego wydarzenia. Jedno to wydajemy książkę, która opisuje cuda i łaski Matki Bożej Tuchowskiej, które dokonywały się już od XVI wieku, między innymi w tym czasie zaczął się rozszerzać kult pielgrzymki tu do Tuchowa, gdy zaczęło się dziać, następowały uzdrowienia, nawet wskrzeszenia. Ojciec Melaniusz, benedyktyn, który wcześniej opisał, że miały miejsce przed cudownym obrazem. Podjęliśmy też staranie, trwają procedury, wszystko jest w toku, afiliowanie naszego sanktuarium, naszej bazyliki mniejszej do bazyliki rzymskiej Santa Maria Maggiore, bazyliki maryjnej - mówi o. Grzegorz Gut, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, proboszcz bazyliki w Tuchowie.

Szczegółowy harmonogram Wielkiego Odpustu Tuchowskiego dostępny jest w parafii.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test