Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Marszałek Województwa Podkarpackiego: Nie przenoście nam stolicy do Tarnowa!

"Nie przenoście nam stolicy do Tarnowa" – mówił w Centrum Sztuki Mościce marszałek Władysław Ortyl. Właśnie w Tarnowie odbyło się wspólne posiedzenie zarządów województw małopolskiego i podkarpackiego. Po nim wspólnie oświadczono, że nie ma planów ani potrzeb dotyczących tworzenia nowego podziału administracyjnego w południowo-wschodniej Polsce.

 - Na początku, żeby zamknąć te mniejsze lub większe sensacje terytorialne mogę powiedzieć: Nie przenoście nam stolicy do Tarnowa, chociaż Tarnów jest piękny, łączy nas wspólnie z województwem małopolskim kuria, diecezja tarnowska - mówił w Tarnowie Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

 - Absolutnie stoimy na stanowisku, że w tej chwili ten podział w Polsce południowej jest absolutnie optymalny i my tu nie dostrzegamy takich tendencji, aby można było dokonywać jakichkolwiek zmian - wtórował Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

To odpowiedź na pomysły utworzenia województwa przemysko-tarnowskiego lub sądecko-tarnowskiego, którego głównymi ośrodkami mogłyby być odpowiednio: Rzeszów i Tarnów lub Nowy Sącz i Tarnów. W Tarnowie tę ideę lobbuje Inicjatywa Tarnowska, które upatrują w niej korzyści finansowych dla miasta czerpanych w ramach dotacji europejskich dla Polski Wschodniej.

Teraz w Tarnowie zarządy województw małopolskiego i podkarpackiego na wspólnym powiedzeniu rozmawiały o takich obszarach współpracy jak m.in. komunikacja kolejowa, infrastruktura drogowa, a także ochrona środowiska i turystyka.

 - Dzisiejsze spotkanie było ważne, dlatego, że wymieniliśmy się wieloma dobrymi praktykami, które przynoszą efekty w każdym województwie i na pewno chcemy, albo nasze projekty i działania wzmocnić, albo wręcz uruchomić nowe, które jako dobra praktyka pojawiają się po stronie Małopolski - wyjaśnia marszałek Ortyl.

 - Omówiliśmy szereg takich projektów, które wychodzą w przyszłość. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie mogła przez nas lub nasze województwa być kontynuowana w kolejnych latach, dlatego że zawsze taka współpraca przynosi synergię, o której często mówię, czyli taka wartość dodana. Łatwiej jest uporać się z dużymi projektami wspólnie, trudniej w pojedynkę, dlatego cieszę się bardzo z tego dzisiejszego spotkania - zaznacza marszałek Kozłowski.

Warto dodać, że to nie pierwsze wspólne posiedzenie zarządów województw małopolskiego i podkarpackiego. Dodatkowo marszałkowie Witold Kozłowski i Władysław Ortyl zasiadają wspólnie w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test