Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Advertisement
Reklama

Nagrobek żołnierzy z I Wojny Światowej po renowacji

Tuż przez Świętem Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym przy ul. Rzochowskiej, dzięki środkom przyznanym Gminie Miejskiej Mielec przez Wojewodę Podkarpackiego na postawie porozumienia w sprawie powierzenia zadań, przyznania dotacji i ustalenia wzajemnych obowiązków w zakresie bieżącego utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennym, dokonano remontu nagrobka żołnierzy z I wojny światowej.

Założenie pochówku powstało jeszcze w trakcie działań wojennych w okresie 1914/1915 roku, gdy w okolicach Mielca trwały zacięte walki pomiędzy Austriakami, a Rosjanami. Rząd Austriacki planował wybudowanie w tym miejscu cmentarza wojennego nr 7/499. W tym czasie znajdowało się tu 9 mogił, zabitych i zmarłych w przyfrontowym lazarecie. Leżą tu zarówno Austriacy, jak i Rosjanie, dotychczas uznani za nieznanych.

W latach 70. XX w. powstał w tym miejscu lastrykowy nagrobek. W 2020 r. mogiłę wpisano do Rejestru Mogił Wojennych.

Dzięki zaangażowaniu Prezydenta Miasta Mielca Jacka Wiśniewskiego zawarto porozumienie w zakresie remontu mogiły żołnierzy z I wojny światowej.

Dzięki pracy badawczej radnego i regionalisty Marka Zalotyńskiego w oparciu o wykazy poległych i opracowania obejmujące groby wojenne z lat I wojny światowej udało się ustalić nazwiska dwóch żołnierzy CK armii; Austriaka, szeregowego Fritza Fischera i Polaka, kaprala Stanisława Kowala, które znalazły się na nowym nagrobku. Pozostali pochowani to bezimienni żołnierze armii carskiej.

Poniżej zdjęcie przed i po remoncie pomnika.

 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test