Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pracownia OZE otwarta w dąbrowskim liceum

Inauguracyjnym wykładem dr. Anny Kowalskiej z Katedry Ochrony Środowiska Akademii Tarnowskiej o odnawialnych źródłach energii zainaugurowana została działalność klasopracowni OZE w dąbrowskim I Liceum Ogólnokształcącym, której koszt wyniósł ponad 85 tysięcy złotych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na ten cel przeznaczył 75 tysięcy złotych.

W bieżącym roku na bazie porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska wszystkie wojewódzkie fundusze w Polsce realizują program edukacji regionalnej, w ramach którego są tworzone pracownie przyrodnicze i OZE w poszczególnych placówkach szkolnych. Tych pracowni w sumie przewidujemy, że będzie w Małopolsce czterdzieści cztery – mówi Kazimierz Koprowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Powiat dąbrowski przekazał brakujące środki finansowe.

Dzisiaj otwieramy pracownie odnawialnych źródeł energii, ona pozwoli uczniom rozwijać swoje umiejętności, poszerzać wiedzę ekologiczną. Myślę, że to bardzo duże i dobre przedsięwzięcie, bardzo nam zależy na tym, aby baza edukacyjna była na bardzo wysokim poziomie i cały czas staramy się inwestować – mówi Lesław Wieczorek, Starosta Powiatu Dąbrowskiego.

Starosta dąbrowski dodaje, że programy proekologiczne w powiecie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Powiat dąbrowski prowadzi szereg projektów proekologicznych, to konkursy dla dzieci, to akcje sadzenia drzew, to nasadzenia przy drogach powiatowych i za całokształt tych działań otrzymaliśmy niedawno nagrodę II miejsce Eko lidera w województwie przyznany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i tutaj środki, które znowu dostaliśmy z tej nagrody, zainwestujemy w ekologie – dodaje Lesław Wieczorek, Starosta Powiatu Dąbrowskiego.

Z zajęć w klasopracowni będą mogli korzystać uczniowie I liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej

Pracownia ma służyć pokazaniu młodzieży, do czego służą odnawialne źródła energii, dlaczego są one nam potrzebne, ale również na przedmiotach przyrodniczych będzie wykorzystywane od biologii, chemii, fizyki czy geografie, przez tak zwany dotyk, skąd się energia bierze czy z wiatru, czy ze słońca, czy z wodoru – mówi Michał Wolak, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Projekt zakłada przybliżenie młodym ludziom korzyści płynących z wykorzystania odnawialnych źródeł energii i wykorzystywaniu nabytej wiedzy w dorosłym życiu.

Dbając o środowisko, dbając o czyste powietrze, dbając o czystą wodę, glebę z całą pewnością musimy pozyskiwać energię przede wszystkim ze słońca, a także i z wiatru a w tym wypadku tego typu pracownie pokazują, że warto instalować panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła w domach – dodaje Kazimierz Koprowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Z klasopracowni będzie korzystać 550 uczniów dąbrowskiego liceum.


 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test