Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

75 lat Mieleckiego Teatru

28 listopada na deskach mieleckiego Centrum Kultury miało miejsce wydarzenie o niebagatelnym znaczeniu dla lokalnych artystów Amatorskiego Teatru działających w tym miejscu, z dłuższymi lub krótszymi przerwami, od 75 lat.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Lata 80 i 90 to okres wielu perturbacji i ciężkich czasów dla aktorów teatru. Teatr występował jeszcze do 1986 roku, a następnie reaktywował swoją działalność w 2013 roku pod nazwą „Teatr Rozmaitości”.

Podsumowaniem 75-lecia mieleckiego teatru, było przedstawienie słowno-muzyczne opowiadające o powstającym w latach 1920-1930 teatrze poszukującym możnego sponsora, dzięki któremu mógłby działać.

Za choreografię spektaklu odpowiedzialna była pani Marzena Gawrońska, która doskonale oddała klimat pierwszej połowy XX wieku.

Sobotni spektakl obok doniosłego jubileuszu, stanowił również podsumowanie 50 lat pracy scenicznej najstarszego dziś aktora Teatru Rozmaitości, Pana Janusza Pacholca.

Spektakl zgromadził szeroką rzeszę odbiorców, a gromkie brawa na jego podsumowaniu świadczą o ogromnym głodzie mieleckiej publiczności teatralnych uniesień.

Osoby związane z mieleckim teatrem otrzymały tuż po premierze okolicznościowe medale, które przekazał Jacek Wiśniewski Prezydent Miasta Mielca.

Ponadto, Marszałek Województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl wręczył także Odznaki Honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zasłużony dla Kultury Polskiej. Otrzymali je: 

Magdalena Betleja, 

Grażyna Chamielec, 

Joanna Kruszyńska, 

Elżbieta Witek

Janusz Pacholec


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test