Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Bitwa o zamek zakończyła Biesiadę Rycerską w Melsztynie

Jak co roku do Melsztyna przyjechali rycerze. Zamek na nowo zaczął tętnić życiem podobnie jak kilkaset lat temu. Obok niego powstała osada, przypominająca tę z czasów Bolesława Chrobrego. U stóp zamku tkano materiały, wyrabiano naczynia, gotowano na ognisku oraz przygotowywano się do walki o zamek.

 - Życie obozowe jest tu ciekawe. Każda taka codzienna sprawa jak w normalnym życiu wygląda inaczej, choćby zagotowanie wody na herbatę, czy przygotowanie jedzenia. W domu wystarczy włączyć kuchenkę, czy jakąś maszynę i to już jest gotowe. Tutaj musimy wcześniej przygotować narzędzia, rozpalić ognisko, przygotować wszystko inne, nanieść w miskach jedzenia i dopiero jak sobie to wszystko zrobimy – co zajmuje dużo czasu i do tego potrzeba paru ludzi – to jesteśmy sobie w stanie zrobić taką podstawową rzecz jak np. śniadanie - opisuje Paweł Leś "Snori" z Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Rzeszowa.

 - Są tu namioty, są wiaty, są naczynia i można to nazwać takim rekonstrukcyjnym biwakiem, tylko raz na jakiś czas musimy się ubrać w pancerze i walczyć. Wychodząc do walki mam na sobie około 30 kilogramów sprzętu bojowego - wyjaśnia Mikołaj Kantorowski "Czcibor" z Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Rzeszowa. 

Pokazy walk i życia obozowego Melsztynie trwało cały weekend. Wszyscy przybyli mogli dotknąć historii i na chwilę przenieść się w czasy rycerzy. W obozie średniowiecznym była m.in. prezentacja dawnego rzemiosła, szkółka młodego woja, lepienie z gliny czy średniowieczny haft. Pierwszy dzień biesiady zakończono pokazem laserowym pn. "Magia Melsztyna". W niedzielę zamek w Melsztynie wypełniła muzyka. 

Warto dodać, że obecnie trwa odbudowa zamku w Melsztynie. 

 - To jest miejsce, które odbudowujemy. Jesteśmy na 6. etapie odbudowy zamku w Melszytnie. Powoduje to, że przyciąga on coraz więcej mieszkańców. W sobotę na zamku odbył się pokaz laserowy, również pokazy sokolnicze i wiele, wiele innych atrakcji. W niedzielę mieszkańcy z całego regionu mogą spotkać się właśnie z lokalną, średniowieczna tradycja, jedzeniem, tańcami, z koncertem muzyki współczesnej oraz z bitwą o zamek, która przyciąga bardzo wielu turystów, bardzo wielu mieszkańców po to, aby zobaczyć sztuki walki średniowiecznej - mówi Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.

W Melsztynie, u stóp zamku czuć ducha historii. 

 - Melsztyn jest niezwykle ciekawą imprezą tu organizatorzy i pan kasztelan robią świetną robotę z odtwarzaniem tego zamku. Możemy zobaczyć wystawę w środku, gdzie mamy pokazane jak ten zamek wyglądał. My tu jesteśmy drugi rok, ale koledzy są dłużej i już w ubiegłym roku ta baszta była niższa, teraz jest wyższa, widzimy postępy i bardzo się cieszymy z tego, że ta historia nie leży, nie gnije tylko jest budowana i możemy ją razem tworzyć - podkreśla "Snori" z Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Rzeszowa.

Warto dodać, że w średniowiecznym obozie przy zamku było kilkudziesięciu rekonstruktorów historycznych. Nie zabrakło też mieszkańców regionu tarnowskiego, którzy z zaciekawieniem przyglądali się życiu jak z kart podręcznika historii. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test