Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Tarnobrzeg. Projekt Edukacyjno-Społeczny „Chodź, poznaj mój świat!”

W związku z dużym znaczeniem społecznym promocji tolerancji dla dzieci niepełnosprawnych, w SP7 w Tarnobrzegu powstał 5-dniowy nowatorski projekt edukacyjno-społeczny „Chodź, poznaj mój świat!”, który jako pierwszy na terenie województwa podkarpackiego kompleksowo kształtuje postawę tolerancji i likwiduje uprzedzenia wobec dzieci z różnym rodzajem niepełnosprawności.

Cele projektu: 

  • kształtowanie postawy tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  • likwidowanie uprzedzeń wobec osób z różnymi niepełnosprawnościami psychofizycznymi
  • wdrażanie do empatycznego współfunkcjonowania w życiu codziennym z osobami niepełnosprawnymi
  • uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych
  • profilaktyka oraz przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii
  • uświadamianie trudności w funkcjonowaniu dzieci z alkoholowym zespołem płodowym FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorders tj. spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych) oraz propagowanie akceptacji osób z tym syndromem

Realizacja działań projektowych zaplanowana jest w terminie od 27.03.2023 roku do 31.03.2023 roku (poniedziałek-piątek). Termin ten związany jest z obchodami
Dnia Zespołu Downa (21. marca), Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (02. kwietnia) oraz Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych (05. maja).

Propozycje działań.
1. Dzień pierwszy, 27.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
➔ Otwarcie w bibliotece kącika książek „ Z niepełnosprawnością na co dzień”, poruszających tematykę osób z różnymi niepełnosprawnościami. Prezentacja wybranych książek przez pracowników MBP w Tarnobrzegu.

➔ Wizyta w szkole surdopedagoga ze Stowarzyszenia Niesłyszących, posługującego się językiem migowym, celem opowiedzenia o trudach i ciekawostkach ze swojej pracy oraz przeprowadzenia zajęć dla uczniów, zapoznających z podstawowymi znakami języka migowego.

➔ Wizyta terapeuty wraz z dziećmi niepełnosprawnymi z Domu Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu-Mokrzyszowie: zajęcia integracyjne.
 

2. Dzień drugi, 28.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
→ Wizyta w szkole tyflopedagoga- opowiedzenie o swoich doświadczeniach w pracy, przeprowadzenie zajęć dla uczniów: np. przygotowanie książki (tzw. „Wypukła księga”) lub innych pomocy przydatnych osobom z wadą wzroku.
➔ Odwiedziny przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych, czytanie książek w alfabecie Braille’a.
➔ Prezentacja powiększalników, umożliwiających wygodne czytanie, pisanie i wykonywanie prac ręcznych.


3. Dzień trzeci, 29.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
„Poranek ze zmysłami”- zabawy umożliwiające zapoznanie się ze sposobem funkcjonowania osób z różnymi niepełnosprawnościami, przybliżające wybrany rodzaj niepełnosprawności, np. zabawa przybliżająca funkcjonowanie dzieci z FASD, ćwiczenia w rękawicach i z nożyczkami oswajające ze sposobem odczuwania w autyzmie, rozpoznawanie pożywienia po smaku/zapachu, tworzenie memory dźwiękowego, założenie kolorowych skarpetek celem przybliżenia funkcjonowania osób z zespołem Downa itp.


4. Dzień czwarty, 30.03.2023, godz. 9.00, miejsce- Zespół Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu:
➔ „Chodź, poznaj mój świat”- odwiedziny dzieci z SP 7 w Szkole Specjalnej, zorganizowanie dla nich warsztatów, zajęć integrujących, czytanie im książek itp.

5. Dzień piąty, 31.03.2023, godz. 9.00, miejsce- SP 7:
→ Oficjalne rozwiązanie konkursu międzyszkolnego „Bez barier” na zaprojektowanie i stworzenie logo przedstawiającego integrację osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi, nagrodzenie zwycięzców.
➔ Otwarcie wystawy nagrodzonych prac w konkursie „Bez barier”.
➔ „Turniej wiedzy”- zabawa, w czasie której wytypowani miesiąc wcześniej uczestnicy (po 3 uczniów z każdej klasy) będą odpowiadać na pytania związane z niepełnosprawnościami.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 20°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test