Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wystawa jubileuszowa Mieleckiego literata

Zapraszenie do zwiedzania wystawy powstałej z okazji 45-lecia pracy twórczej Edwarda Guziakiewicza, mieleckiego literata
  • Źródło: Miasto Mielec
Wystawa jubileuszowa Mieleckiego literata

Źródło: Miasto Mielec

Edward Guziakiewicz jest pisarzem, poetą, dziennikarzem, członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Polskich Mediów oraz Mieleckiego Towarzystwa Literackiego i Mieleckiej Grupy Niezrzeszonych Prozaików. Na wystawie zaprezentowano dorobek artystyczny twórcy, dostępny w zbiorach naszej Biblioteki. Prezentujemy publikacje książkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych – powieści, mikropowieści, opowiadania, dramat, poradniki. Na wystawie znalazły się również wybrane artykuły prasowe z zakresu szerokiej działalności publicystycznej. Nie zabrakło również okładek tytułów ebooków, które ostatnimi czasy zdominowały twórczość pisarza…

 

Edward Guziakiewicza urodził się  w  Mielcu w 1952 r. Był uczniem Technikum Mechanicznego w Mielcu, absolwentem Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dorobek autora obejmuje szereg powieści, mikropowieści, opowiadań, dramatów, poradników dla młodzieży (know-how), publikacji prasowych oraz drobnych utworów poetyckich. Należy do literatów kładących nacisk na obecność w Internecie. Za pośrednictwem księgarni internetowych oferuje ponad dwadzieścia tytułów (głównie to ebooki, w sumie przeszło 60 wydawnictw). Autor jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Mieleckiego Towarzystwa Literackiego i Mieleckiej Grupy Niezrzeszonych Prozaików.

Działalność publicystyczna. Debiutował na łamach tygodnika „Gość Niedzielny”, w latach 1986-1993 był współpracownikiem i redaktorem miesięcznika „Wzrastanie”. W latach 1987-1993 współpracował z Tygodnikiem „Katolik”. W latach 1994-1999 był regionalnym korespondentem Gazety Codziennej „Nowiny” w Rzeszowie, w latach 2003-2008 współpracownikiem kwartalnika „Nadwisłocze”. Publicystyka tego pisarza była obecna na łamach około trzydziestu czasopism, w tym polonijnych. W periodykach regionalnych i lokalnych regionu Podkarpacia autor zamieścił ponad pięćset tekstów.

Dla młodzieży. Debiutował opowiadaniami dla młodzieży w latach 80 w miesięczniku „Wzrastanie”. Opowiadania ukazywały się również w miesięcznikach katolickich: „Być Sobą”, „Królowa Apostołów”, „Posłaniec Serca Jezusowego”, polonijnej „Naszej Rodzinie”. Drukiem ukazały się : „Randka i inne opowiadania”, „Z oazą na ty”, dramat „Szukanie Boga”, „Wakacje w Izraelu”, „Savoir-vivre nastolatka”. W 2019 roku napisał utwór sceniczny „Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem”.

Nurt dziecięcy. Autor debiutował twórczością dla najmłodszych na początku lat 90. w „Małym Gościu Niedzielnym”, później publikował w „Przewodniku Katolickim”, „Posłańcu Serca Jezusowego”, „Małym Apostole” czy w „Małym Rycerzyku Niepokalanej”. W druku ukazała się mikropowieść „Przygoda z Rudaskiem”, „Okruszki. Wiersze dla dzieci”.

Fantastyka. Zadebiutował mikropowieścią „Ekscytoza. Z tamtej strony Trójkąta Bermudzkiego”. Utwór ten ukazywał się w odcinkach na łamach tygodnika mieleckiego „Korso” i w 2000 r. doczekał się druku. Na początku XXI wieku pojawiają się kolejne mikropowieści: „Banita”, „Afrodyta”. Powieść „Zdrada strażnika planety” ukazała się drukiem na przełomie 2008 i 2009 roku i został uhonorowana „Złotym Piórem”, nagrodą Związku Literatów Polskich Oddziału w Rzeszowie. Kolejne lata przynoszą  szereg mikropowieści i powieści : „Syreny z Cat Island”, „Supernowa”, „Winda czasu”, „Hurysy z katalogu”, „Obcy z Alfy Centauri”. Dzięki powieści SF „Bunt androidów” autor znalazł się w wirtualnej „Encyklopedii Fantastyki”. Ukazała się również powieść „A jeśli jutra nie będzie”, „Enbargonki”, „Hegemone. Myśląca planeta”.

Jego bajecznie kolorowe, prozatorskie światy są pełne budzących sympatię postaci, z którymi czytelnik szybko się utożsamia. Jest mistrzem powieściowego reportażu. Relacjonuje zdarzenia z przyszłości tak, jakby one miały naprawdę miejsce, oferując fantastykę na wysokim poziomie.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test