Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Radomyśl Wielki. Ależ to było AstroNight

Ponad dwustu pasjonatów nocnego nieba za pomocą serii teleskopów i innych narzędzi miało możliwość oglądania księżyca wraz z jego kraterami, a także planety Jowisz i Saturn, odpowiednio ze słynnym „wielkim okiem” i pierścieniami.
  • Źródło: Radomyśl Wielki
Radomyśl Wielki. Ależ to było AstroNight

Źródło: Obserwatorium Astronomiczne w Radomyślu Wielkim

Było to możliwe dzięki organizacji kolejnego wydarzenia z cyklu AstroNight w  Obseratorium Astronomicznym w Radomyślu Wielki Wszystko. - Dziękujemy wam za tak liczne przybycie. Idealnie zamknęliśmy tym wydarzeniem sezon astronomiczny w naszym Obserwatorium - przekazują organizatorzy.
Oprócz wspomnianych już ksieżyca, Jowisza i Saturna uczestnikom towarzyszyło całe jesienne nocne niebo, jego gwiazdy, konstelacje i główne obiekty nieba, w tym galaktyka Andromeda. Także, interaktywna piaskownica była nie lada atrakcją dla najmłodszych odwiedzających, aby oświecić ich umysły nie tylko w zakresie astronomii, ale także geografii, geologii i kartografii.

Jest dla kogo to robić
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji, w szczególności biorąc pod uwagę skromny, dwudniowy czas, jaki mieliśmy do dyspozycji na organizację i promocję wydarzenia. Dziękujemy wszystkim naszym partnerom i przyjaciołom za pomoc w promocji wydarzenia, a także wszystkim, którzy poświęcili swój czas na przybycie do Obserwatorium – skomentował Domink Hamala, ambasador Esero Polska.
- Dzisiejsze obserwacje były ostatnim wydarzeniem w sezonie 2022, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Zaskakująco duża liczba uczestników wzięła bowiem udział w naszych „AstroNight” w czerwcu i lipcu. To pozwoliło nam jeszcze bardziej wzmocnić wizerunek Radomyśla Wielkiego jako centrum astronomii w południowej Polsce – dodał Janusz Grzyb z radomyskiego Obserwatorium.

Uwieczniony Jowisz i Mars
Dodajmy, że astronom Mariusz Bajer wykorzystał pogodę i wydarzenie AstroNight by niesamowicie uchwycić Jowisza i Marsa. - Wczorajsze planety przez teleskop SCT 11" w Obserwatorium Astronomicznym w Radomyślu Wielkim. Jowisz i Mars w kolorze przez moją nową kamerkę planetarną. Mars daleko, jedyne 111 mln km (dla światła 6 minut w jedną stronę). Ale Jowisz jest jeszcze dalej, prawie 600 mln km co dla światła zajmuje tylko 33 minuty - skomentował na FB swoje zdjęcia Mariusz Bajer.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test