Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Startuje nowy semestr Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu w semestrze zimowym 2022-23. Rekrutacja rozpocznie się 19 września o godz. 10:00 i potrwa do 26 września (włącznie). Wszystkie zajęcia są stacjonarne i w pełni bezpłatne. 

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Mielcu od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych poszukiwaczy wiedzy, którzy dzięki proponowanym przez DUT wykładom i warsztatom odkrywają świat nauki w niecodzienny sposób. Semestr zimowy 2022/23 planowany jest w pełni stacjonarnie - zarówno wykłady jak i warsztaty. Do rekrutacji na bezpłatne zajęcia mogą podejść wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat mieszkające na terenie powiatu mieleckiego. Organizatorem filii DUT w Mielcu jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, a Partnerem Strategicznym są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. Realizację zajęć wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu jest pokazanie małym studentom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Harmonogram semestru zimowego DUT w Mielcu dla swoich uczestników przewiduje cztery godzinne wykłady popularnonaukowe poświęcone różnej tematyce. Podczas wykładów uczestnicy m.in. zgłębią tajniki motoryzacji zastanawiając się nad tym co sprawia, że samochody jeżdżą. Będą mogli „rozłożyć” na części pierwsze to co znajduje się pod maską czy pod podłogą auta. Na innym wykładzie słuchacze uświadomią sobie, że elektryczność jest dosłownie wszędzie. Poznają niezwykłe właściwości prądu oraz przekonają się na własnej skórze, że ciało człowieka również przewodzi prąd. Dzieci wraz z prowadzącym zastanowią się również nad powszechnością mikroplastiku. Dowiedzą się w jaki sposób mikroplastik cyrkuluje w środowisku, jaki ma wpływ na florę i faunę oraz jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie. Nie zabraknie również trochę wiedzy z astronomii. Uczestnicy dowiedzą się, czym wyróżnia się Słońce na tle innych gwiazd oraz jak przedstawia się nasz układ planetarny w porównaniu z tysiącami innych układów planet w Galaktyce.

W planach semestru pojawią się również półtoragodzinne warsztaty, które prowadzone będą w małych 20 osobowych grupach. Każdy zakwalifikowany uczestnik weźmie udział w dwóch sesjach warsztatowych. Na warsztatach zgłębiających tajemnice geografii dzieci zapoznają się z multimedialną piaskownicą odwzorowującą kolorami ukształtowanie powierzchni, dostaną zaproszenie do wirtualnego spaceru po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz dzięki teleskopowi słonecznemu zaobserwują powierzchnię naszej dziennej gwiazdy. Z kolei na warsztatach graficznych uczestnicy zapoznają się z założeniami wizualizmu i sposobami uzyskania złudzenia optycznego w grafice, tworząc przy tym papierowe sześciany oraz różnorodne złudzenia optyczne.

Uczestnicy wykładów na pierwszym spotkaniu otrzymają wyprawkę studenta składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu DUT. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu. 

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT). 

Rejestracja będzie aktywna od 19 września od godz. 10.00 do 26 września 2022 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady) pojawią się na koncie użytkowanika DUT dn. 28 września 2022r. 

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów dla danego miasta - na stronie www.dolinawiedzy.pl/dut w zakładce REJESTRACJA. Tym razem rekrutacja na semestr zimowy w każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (19-26 września), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty, gdzie przy zapisach obowiązuje już kolejność zgłoszeń. W wykładach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Mielcu może wziąć udział 160 osób, natomiast w warsztatach – 120 osób. 

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Wykłady będą odbywać się w Centrum  Integracji Organizacji Pozarządowych, ul. Skłodowskiej 4 (dawny ZOD AGH), natomiast warsztaty prowadzone będą w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu (ul. Wojska Polskiego 2B). 

Zarejestrowani studenci będą mogli również korzystać z dodatkowych zajęć w ciągu roku takich jak Naukowe Niedziele Online czy warsztaty online z okazji SPINday oraz Dnia Nauki Polskiej.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila [email protected] lub pod numerem tel. (17) 865-30-04. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.



 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej Wernisaż wystawy ikon Krystyny Gargas Gąsiewskiej „Na deskach pisane” – otwarcie wystawy ikon i kompozycji ikonograficznych Krystyny Gargas-Gąsiewskiej w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK.Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu zaprasza na otwarcie wystawy „Na deskach pisane” autorstwa Krystyny Gargas-Gąsiewskiej. Na wydarzenie zapraszamy mielczan, miłośników sztuki sakralnej, osoby zainteresowanych ikonografią.Krystyna Gargas-Gąsiewska jest mielczanką, dyplomowaną nauczycielką matematyki i  informatyki, a od 35 lat jej pasją jest malarstwo artystyczne. Tworzy obrazy olejne i  akwarele, w tym pejzaże „mielecki” i przyrodnicze. Od ponad 12 lat artystka oddaje się sztuce pisania ikon, czego efektem są wyjątkowe prace prezentowane na wystawach w kraju i  za granicą, w tym na międzynarodowej ekspozycji w Budapeszcie.Podczas wernisażu artystka opowie o swojej twórczości, podzieli się swoją historią twórczą oraz tajnikami pisania ikon. Goście będą mieli okazję poznać technikę powstawania ikon – temperą jajową na lipowych deskach pokrytych wielokrotnie gruntowanym płótnem. Oprócz klasycznych ikon na wystawie będzie można podziwiać także autorskie kompozycje ikonograficzne inspirowane ikonami, które wyróżniają się oryginalnym podejściem do tematu.Wystawa, która potrwa do 4 maja, stanowi doskonałą okazję do obcowania ze sztuką sakralną w jej najczystszej, tradycyjnej formie, a także do refleksji nad duchowym wymiarem ikonografii. Organizatorzy i artystka zapraszają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Galerii MBP SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego 2 i zanurzenia się w świecie wizerunków świętych „pisanych na deskach”. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 17:30.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.03.2025
Zapraszamy na casting do świątecznego show! Zapraszamy na casting do świątecznego show! Team kreatywny „współodpowiedzialny” za sukces musicalu „NieUdacznicy”, czyli Anna Leszkiewicz, Izabela Serwan i Julia Kożuszna ma pomysł na kolejne muzyczne show. „Z choinki się urwałeś?” to osadzona w świątecznym klimacie barwna opowieść, pełna humoru i pięknej muzyki. Premiera odbędzie się w grudniu, więc najwyższy czas, aby zgromadzić obsadę, czyli złowić kolejne aktorskie i wokalne talenty. Ekipa organizacyjna „Z choinki się urwałeś?” zaprasza na castingi już w maju. Casting wokalny odbędzie się 17 maja o godz. 9:30, casting aktorski - 18 maja, także o godz. 9:30. Castingi odbędą się w sali widowiskowej DK SCK. Organizatorzy przesłuchań proszą wszystkich uczestników o wcześniejszą rejestrację od godz. 9 do 9:30 (holu przed salą widowiskową).Jakie są warunki uczestnictwa w castingu? Trzeba mieć minimum 14 lat, osobowość, talent, determinację, lubić dobrą zabawę. Organizatorzy podkreślają, że poszukują nie tylko młodych wykonawców, ale osób w każdym wieku. Uczestnicy castingu wokalnego proszeni są o przygotowanie dwóch piosenek z listy udostępnionej na fanpage @musicalmielec (podkłady w formacie MP3/pendrive). Podczas castingu aktorskiego kandydaci będą musieli prezentować tekst z listy udostępnionej na fanpage’u @musicalmielec.„Z choinki się urwałeś?” to nowa produkcja Domu Kultury SCK w Mielcu. W ekipie organizacyjnej przedsięwzięcia znalazły się instruktorki Domu Kultury SCK, które wcześniej pracowały przy produkcji „NieUdaczników” i były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię i choreografię musicalu. A „NieUdacznicy” to był niekwestionowany sukces wśród produkcji Domu Kultury SCK. Bilety na przedstawienia rozchodziły się w sprzedaży internetowej w kilka minut (lepiej sprzedał się w historii DK tylko koncert Dawida Podsiadły „Małomiasteczkowy” – 3 minuty), musical zagrano w Mielcu 15 razy gromadząc ponad 5-tysięczną publiczność. W przyszłym sezonie (od września) „NieUdacznicy” wyruszą w artystyczną podróż poza Mielec, ale jego twórcy już skupiają się na nowym przedsięwzięciu. Trzymamy kciuki, zapraszamy na castingi.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2025
𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐚 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐚 𝐰 𝐌𝐢𝐞𝐥𝐜𝐮. Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" zba Przemysłowo - Handlowa w Rzeszowie we współpracy z mcdesign tworzymy reklamę serdecznie zapraszają do udziału w 𝐈𝐳𝐛𝐨𝐰𝐞𝐣 𝐊𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐁𝐢𝐳𝐧𝐞𝐬𝐨𝐰𝐞𝐣, która odbędzie się już 𝟐𝟐 𝐦𝐚𝐣𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟓𝐫. w Restauracja Manuka przy ul. Rzecznej 8 w Mielcu.Wydarzenie pod hasłem "𝐏𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐛𝐢𝐨𝐫𝐜𝐳𝐨𝐬́𝐜́ ł𝐚̨𝐜𝐳𝐲 𝐦𝐢𝐚𝐬𝐭𝐚" stanowi doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych, wymiany doświadczeń oraz rozmów o wyzwaniach i kierunkach rozwoju gospodarczego regionu W programie m.in.wystąpienia przedstawicieli środowisk gospodarczychprezentacje firmcenna wymiana kontaktów i inspiracji Rejestracja: od godz. 15:30 Rozpoczęcie spotkania: godz. 16:30Patronat Radosław Swół - Prezydent Miasta MielcaStarostwo Powiatowe w Mielcu,Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Rzeszowie Pan Marek OsakPartnerzy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.Grant Thornton Polskamcdesign tworzymy reklamęRestauracja ManukaKinga Grelowska BrandFotoHC Agency Joanna DrabikAnia Jajkiewicz FotografieGościnnie Izba Przemysłowo-Handlowa w TarnowiePatronat medialny gospodarkaPodkarpacka.plHalo RzeszówMielec.tvKorso MieleckieRadio Leliwa𝐑𝐞𝐣𝐞𝐬𝐭𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚: https://iph.rzeszow.pl/aktual.../izbowa-kolacja-biznesowa-4/Termin zgłoszeń: do 16.05.2025r.Zapisz się już dziś - liczba miejsc ograniczona! Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.05.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test