Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Już 60 proc. Polaków tnie wydatki na bieżących zakupach

Według badania pt. „Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”, 6 na 10 rodaków obniża wydatki na codzienne zakupy. W III kw. ub.r. postępowało tak prawie 41% respondentów. Oznacza to, że grupa osób zaciskających pasa urosła aż o blisko 20 p.p. Obecnie obejmuje głównie ludzi w wieku 36-55 lat. Zarabiają oni przeważnie 1000-2999 zł netto miesięcznie i najczęściej mieszkają w miastach liczących od 50 tys. do 99 tys. ludności. Ankietowani szukają oszczędności przede wszystkim ze względu na wciąż rosnące ceny. W co czwartym przypadku szacunkowe obniżenie miesięcznych wydatków wynosi 10-15%. Z deklaracji rodaków wynika również, że najbardziej oszczędzają na art. odzieżowych, słodyczach i przekąskach oraz napojach alkoholowych.

Zaciskanie pasa

Jak wynika z cyklicznego badania UCE RESEARCH i Grupy BLIX, obecnie aż 60% respondentów ogranicza swoje wydatki na bieżące zakupy. Nie robi tego 26,3% z grupy 1034 Polaków w wieku 18-80 lat. Ponadto 5,2% nie zwraca na to uwagi, a 8,5% nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. Sytuacja znacznie się pogorszyła w porównaniu z III kwartałem 2021 roku. Wówczas o zaciskaniu pasa informowało 40,9% badanych. 45,5% ankietowanych nie robiło tego, 5,1% nie zwracało na to uwagi, a 8,5% nie potrafiło się określić. To pokazuje, że grupa osób ograniczających wydatki powiększyła się o prawie 20 p.p. i jest już liczniejsza niż ta, która nie oszczędza.

– W ciągu roku bardzo zmieniła się sytuacja na rynku. Galopująca inflacja i wzrosty stóp procentowych sprawiły, że osoby, które były spokojne o swoje domowe finanse, zaczęły odczuwać niepokój. Wzrosty rat kredytów, niekiedy przekraczające dwukrotność dotychczasowych spłat, zmuszają nawet Polaków dobrze zarabiających do ograniczania wydatków. To może budzić obawy dotyczące najbliższej przyszłości. Dużo zależeć będzie od cen energii i produktów spożywczych na światowych rynkach. Jednak możemy być pewni, że czeka nas dłuższy okres zaciskania pasa i ograniczania bieżących wydatków – komentuje dr Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy BLIX. 

Jak podkreśla Sebastian Sajnóg, analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polacy odczuwają skutki wojny toczącej się w Ukrainie. Wyniki badań koniunktury są obecnie zbliżone do tych z początku pandemii. W efekcie konsumenci są zmuszeni redukować wydatki. Zamożniejsze gospodarstwa zapobiegawczo zwiększają oszczędności. 

– Wyniki badania UCE RESEARCH i Grupy BLIX są spójne z innymi statystykami dot. konsumpcji. Prognozy Santander Bank Polska przewidują, że w II połowie br. polska gospodarka będzie w fazie dekoniunktury i może nawet wpaść w recesję, definiowaną jako dwa kwartały ujemnego wzrostu PKB z rzędu. O ile jeszcze kilka miesięcy temu płace rosły szybciej od cen, to teraz już wzrost inflacji jest wyższy. Do tego wyraźnie wzrosły stopy procentowe. To ogranicza siłę nabywczą kredytobiorców, utrudnia branie nowych kredytów i zachęca do oszczędzania. Wyrazem tych zjawisk są wyższe deklaracje dot. ograniczania wydatków – tłumaczy Marcin Luziński, ekonomista Santander Bank Polska.

Obecnie kobiety bardziej ograniczają ww. wydatki niż mężczyźni (64,4% – 55,2%). Ponadto do takiego działania przyznają się głównie osoby w wieku 36-55 lat (wśród nich – 62,2%), z dochodami miesięcznymi netto od 1000 do 2999 zł (63,2%) i z miejscowości mających od 50 tys. do 99 tys. mieszkańców (62,7%).

– Kobiety w gospodarstwach domowych częściej są odpowiedzialne za duże zakupy dla całej rodziny. W efekcie mogą stale obserwować podwyżki w sklepach. Według naszych statystyk, obecnie 70% kobiet korzysta z gazetek z promocjami i tworzy listy zakupowe w specjalnych aplikacjach. Konsumentki wykorzystują więc nowe technologie do tego, aby oszczędniej i sprawniej kupować – mówi Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX.

Ceny robią swoje

Respondenci wyjaśniają, dlaczego ograniczają wydatki na bieżące zakupy. Najczęściej wybierana odpowiedź to wciąż rosnące ceny – 58,7%. Ona też była na pierwszym miejscu w zestawieniu opublikowanym w III kw. ubiegłego roku, wówczas z wynikiem 65,8%. Marcin Luziński nie dziwi się, że inflacja jest najczęściej wskazywana. W ostatnich kwartałach była szeroko dyskutowanym tematem w mediach. Ekspert z Santander Bank Polska przypomina też, że obecnie inflacja jest najwyższa od 25 lat i o 10 p.p. wyższa niż rok wcześniej. Trudno przyzwyczaić się do wzrostów cen w takiej skali.

– Szybki wzrost cen dobija budżety rodzinne. I inaczej nie będzie, dopóki inflacja nie spadnie, a na to prędko raczej się nie zapowiada. To kumulacja skutków braku wystarczającej ilości pieniędzy – inflacja jest niestety szybsza – stwierdza dr Andrzej Maria Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, były wieloletni dyrektor generalny POHID-u.

Kolejne miejsce w tym rankingu zajmuje obawa o pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju – 17,4% (III kw. ub.r. – 42,7%). Dalej widzimy brak odłożonych oszczędności – 12,4% (III kw. ub.r. – 26,9%), obawę o utratę pracy – 3,9% (18,2%), a także lęk przed chorobą – 3,6% (16,5%).

– Pogorszenie sytuacji wydaje się oczywiste w świetle informacji o gospodarce, zaopatrzeniu rynku, cenach itd. To musi być obecne w myśleniu o przyszłości. Oszczędności są wykorzystywane, więc jest ich coraz mniej, a wzrost kosztów życia nie wskazuje na możliwość odbudowania tego zasobu. Z kolei sytuacja rynku pracy jest dobra. Firmy poszukują ludzi, bo jest to tańsze niż inwestowanie w biznes. W związku z tym zagrożenie utratą pracy jest mniej odczuwane. Utrzymuje się też, chyba irracjonalne, przekonanie, że swoje w czasie pandemii odchorowaliśmy, więc może już tego nie będzie – analizuje dr Faliński.

Ograniczenia pod lupą

Uczestnicy badania wskazali też, o ile szacunkowo obniżyli miesięczne wydatki. Obecnie najczęściej wskazywany jest przedział 10-15% – 27,1% (w III kw. ub.r. – 20,5%, wówczas 3. miejsce w zestawieniu). Dalej jest odpowiedź 15-20% – 20,7% (rok wcześniej – 22,6%, poprzednio też 2. miejsce). Trzecia pozycja to 5-10% – 20,3% (w III kw. ub.r. – 29%, rok temu 1. miejsce). Ekonomista z Santander Bank Polska zaznacza, że Polacy deklarują zazwyczaj większą oszczędność, niż wykazują. W ostatnich 25 latach konsumpcja w Polsce spadła w ujęciu realnym tylko raz – w 2020 roku, gdy była odgórnie ograniczona. Zdaniem eksperta, w tym kwartale może okazać się ona nawet o kilka procent wyższa niż w cenach roku poprzedniego. Dane na ten temat poznamy w listopadzie br.

– 10-15% bierze największy udział w ograniczeniu, gdyż dotyczy zapewne ludzi, którzy najbardziej doświadczyli wzrostu płac, a więc otrzymujących najniższe i średnie wynagrodzenia. Można rzec, że oni uzyskali dodatkowy oddech. Inni kumulują lęk przed ograniczeniem dochodów oraz niwelują koszyk zakupowy, aby jak najmniej redukować wydatki i poziom życia. Tak czy inaczej ograniczono wydatki wcześniej, a teraz jeszcze dociśnięto pas – dodaje dr Faliński. 

Według sondażu, Polacy obecnie najbardziej oszczędzają na artykułach odzieżowych – 46,9% (w III kw. ub.r. – 50,7%). Dalej mamy takie kategorie, jak słodycze i przekąski – 44,5% (rok wcześniej – 29,7%), napoje alkoholowe – 40,8% (34,2%), artykuły RTV-AGD – 35,8% (31,6%) oraz kosmetyki – 30,3% (29,5%). Ekspert z PIE również zauważa, że Polacy w pierwszej kolejności rezygnują z zakupu odzieży i elektroniki. Wolniej wymieniają dotychczasowe ubrania i urządzenia na nowe. Równocześnie w niewielkim stopniu ograniczają wydatki na żywność, dlatego systematycznie rośnie ich udział w zakupach.

– Oszczędności nie widać mocno w kategoriach produktów pierwszej potrzeby. Ograniczamy wydatki, które zazwyczaj występowały rzadziej lub należą do obszaru przyjemności, np. używki. Pytanie brzmi, czy w tym ostatnim przypadku nie jest to tylko życzenie. Z tego, co obserwuję, kategoria słodyczy i alkoholi, szczególnie tych mocniejszych, ma się całkiem dobrze – podsumowuje Marcin Lenkiewicz.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Kulturalne wakacje w Mielcu Kulturalne wakacje w Mielcu Czerwiec27 czerwcaMĘSKIE KINO, MĘSKI ŚWIAT– 27 czerwca, godz. 18.30, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.Godz. 18:30 – 20 - strefa wystawców - gadżety, nowinki, sprzęt, hol przed salą widowiskową;Godz. 20:00 - losowanie nagród, krótki wykładGodz. 20:30 – film „F1” – adrenalina, rywalizacja, pasja! 13 czerwca – 14 sierpnia Wystawa „…dotyk abstrakcji” – malarstwo Mirosława Szędzioła i Alicji Szędzioł – Galeria ESCEK DK SCK. Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Mirosław Szędzioł jest mielczaninem, magistrem nauk społecznych WSP w Krakowie. Uprawia malarstwo sztalugowe. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych w Galerii Domu Kultury SCK w Mielcu w 1996, 1998, 2002 i 2005 r. W 2023 r. miał wystawę w Domu Kultury w Przecławiu. Alicja Szędzioł w 2020 r. ukończyła studia licencjackie na wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. To na studiach zaczęła tworzyć swoje pierwsze abstrakcje, tam otworzyła się na nowe sposoby wyrażania otaczającego świata. Plamy, kreski przybierając różne kształty, są w stanie oddać to, co ulotne. Oddają światło, dźwięk, myśl, emocje. - Świat abstrakcji zawsze jest niedopowiedziany. Pozostawia miejsce i dla artysty i dla widza na interpretację i własną narrację. Abstrakcja bywa prowokująca i zagadkowa. Taka też jest dla mnie moja przygoda w malarstwie. Tajemnicza i nieprzewidywalna – mówi o swojej pasji Alicja Szędzioł. Lipiec Bajkowe wakacje w kinie „Galaktyka” – od poniedziałku do piątku przez cały miesiąc, seanse o godz. 9 i 11.Tel. 17 7875015 (biuro), tel. 17 7875016 (kasa). 2,9, 16, 23, 30 lipcaLetnia Akademia Artystyczna Warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne -2, 9, 16, 23, 30 lipca – od godz. 9 do 13 – Dom Kultury SCK Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny.  * * *Zajęcia muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne zamiast nudy? Nasi instruktorzy będą w lipcu czekać co środę na wszystkich, którzy lubią aktywność, kreatywność, albo chcą nauczyć się czegoś nowego. Szczegółowe informacje: tel. 177875014 6, 13, 20, 27 lipcaPilates na trawie – 6, 13, 20, 27 lipca, godz. 9 – park Oborskich, ul. Legionów 73.Organizator – Dom Kultury SCK, Extreme FitnessWstęp wolny. * * *Idealne zajęcia fizyczne? Pilates w urokliwym Parku Oborskich! Właśnie to połączenie proponujemy mielczanom w każdą niedzielę wakacji. Na dodatek zajęcia są bezpłatne, więc z pewnością chętnych nie zabraknie. Pilates poprowadzi profesjonalna instruktorka fitness.  12 lipcaPlenerowe kino nieme z filmami krótkometrażowymi Romana Polańskiego z muzyką na żywo Orkiestry Ludwika Sarskiego – 12 lipca, godz. 21, Park Oborskich, ul. Legionów 73.Organizatorzy: Dom Kultury SCK, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie Kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz na stronie: bilety.kinogalaktyka.pl* * *Mielczanie dobrze znają już Orkiestrę Ludwika Sarskiego, czyli kolektyw artystyczny założony  przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Orkiestra Ludwika Sarskiego rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2018 roku, artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo do filmów niemych z udziałem m.in. Bustera Keatona, czy Charliego Chaplina. W tym roku muzyka Orkiestry towarzyszyć będzie prezentacji filmowej czterech filmów krótkometrażowych Romana Polańskiego. Kojarzycie „Dwóch ludzi z szafą”? Bez tej słynnej etiudy trudno sobie wyobrazić taki pokaz. To właśnie ten film zwrócił na Polańskiego uwagę i przyniósł mu szereg nagród na festiwalach.  16 lipca„Stwórzmy sobie torbę na zakupy” – technika sitodruku – rodzinne warsztaty manualne – 16 lipca, w godz. od 10 do 13.30, Park Oborskich, ul. Legionów 73. Organizatorzy: Dom Kultury SCK, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”Koszt warsztatów – 35 zł za osobę. * * *Zajęcia plastyczne poprowadzi instruktorka plastyki z Domu Kultury SCK, Małgorzata Zając-Waga, a to oznacza, że o efekty nie trzeba się martwić. Zapisy wyłącznie telefoniczne. Tel. 177874984. Liczba miejsc ograniczona.  18 - 20, 25 - 27 lipcaKino letnie - 18, 19, 20, 25, 26, 27 lipca, od godz. 21.15, Park Oborskich, ul. Legionów 73. Organizator – Kino „Galaktyka” DK SCK.Wstęp wolny. * * *Kino letnie w Parku Oborskich to gratka, której nie można przegapić. Lato, kino, piękne okoliczności przyrody. Czego chcieć więcej? 26 lipcaPiknik w klimacie PRL z koncertem grupy „Byle dalej” – 26 lipca, od godz. 16, Rynek Starego Miasta.Organizator – Dom Kultury SCK, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”..Wstęp wolny. * * *Popołudnie w klimacie PRL, czyli rozrywka, moda, muzyka nawiązująca do tamtego okresu. Niespodzianki szykuje Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” oraz goście… Zagra – oczywiście w klimacie PRL – zespół wokalno-instrumentalny Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia” „Byle dalej”. 31 lipca Mój wymarzony zapach – warsztaty perfumeryjne dla dorosłych – 31 lipca, w godz. od 18 do 19.30, Pałacyk Oborskich, ul. Legionów 73.Organizator – Muzeum Regionalne „Pałacyk Oborskich”.Koszt 18 zł za osobę. Zapisy wyłącznie telefoniczne. Tel. 177874984. Liczba miejsc ograniczona.  SierpieńBajkowe wakacje w kinie „Galaktyka” od poniedziałku do piątku przez cały sierpień – seanse o godz. 9 i 11. Tel. 17 7875015 (biuro), tel. 17 7875016 (kasa). 1-3 i 8-10 sierpniaKino letnie – 1,2,3,8,9,10 sierpnia, godz. 21.15 – Park Oborskich, ul. Legionów 73. Organizator – Kino „Galaktyka” DK SCK.Wstęp wolny. 3 sierpniaPiknik militarny – 3 sierpnia, od godz. 16 do 20, Rynek Starego Miasta. W ramach pikniku odbędzie się koncert z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego „Warszawskie dzieci”.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *W koncercie „Warszawskie dzieci” wystąpią: Mielecka Orkiestra Dęta, Chór Mieszany TŚ „Melodia”, Chór „Pasjonata” działający przy GOK w Padwi Narodowej oraz „Byle dalej” - Zespół Wokalno-Instrumentalny TŚ „Melodia”. Orkiestrą oraz chórami dyrygował będzie Maciej Fijałkowski.  3, 10, 17, 24, 31 sierpniaPILATES NA TRAWIE –3, 10, 17, 24, 31 sierpnia, godz. 9 – park Oborskich, ul. Legionów 73.Organizator – Dom Kultury SCK, Extreme FitnessWstęp wolny. * * *Idealne zajęcia fizyczne? Pilates w urokliwym Parku Oborskich! Właśnie to połączenie proponujemy mielczanom w każdą niedzielę wakacji. Na dodatek zajęcia są bezpłatne, więc z pewnością chętnych nie zabraknie. Pilates poprowadzi profesjonalna instruktorka fitness.  6, 13, 20 sierpniaLetnia Akademia Artystyczna Warsztaty muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne – 6, 13, 20 sierpnia – od godz. 9 do 13 – Dom Kultury SCK.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny.  * * *Dom Kultury SCK przygotował dla młodych mielczan wakacyjne zajęcia artystyczne. Nasi instruktorzy będą czekać co środę (oprócz ostatniej środy w sierpniu) na wszystkich, którzy lubią aktywność, kreatywność, albo po prostu chcą nauczyć się czegoś nowego. Szczegółowe informacje: tel. 177875014. 7, 14, 21, 28 sierpniaKAMERA, DŹWIĘK, AKCJA Warsztaty filmowe dla młodzieży – 7, 14, 21, 28 sierpnia o godz. 10, Dom Kultury SCK. Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Warsztaty poprowadzi Julia Kożuszna, która ukończyła studia z zakresu filmoznawstwa w Cambridge School of Art w Wielkiej Brytanii.Szczegółowe informacje oraz zapisy od 21 lipca pod numerem telefonu: 17 7875013. 10 sierpniaSztukaRYNKI - rodzinne warsztaty plastyczne i koncert muzyki na żywo – 10 sierpnia, w godz. od 17 do 20, Rynek Starego Miasta.Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Kolejna, siódma już odsłona „SztukaRYNEK”, czyli rodzinnych warsztatów plastycznych na Rynku Starego Mielca, jak zwykle będzie miała muzyczny „załącznik”. Wystąpi mielecka młodzież w ramach „Młodej sceny”. Pierwsza edycja SztukaRYNEK odbyła się w 2018 roku.  12 sierpnia Wazonik w technice decoupage – rodzinne warsztaty twórcze - 12 sierpnia, w godz. od 10 do 13.30, Pałacyk Oborskich, ul. Legionów 73.Koszt – 15 zł za osobę. Zapisy wyłącznie telefoniczne. Tel. 177874984. Liczba miejsc ograniczona.  16 sierpniaBajkowe kino pod chmurką – film „Paddington” - 16 sierpnia, godz. 20.30, Rynek Starego Miasta. Przed seansem filmowym na dzieci czekają niespodzianki i atrakcje.  17 sierpnia Retro Rowery – piknik rowerowy ze Stowarzyszeniem Trasy Rowerowe Mielec - 17 sierpnia, godz. 16, Rynek Starego Miasta.Organizator – Dom Kultury SCK, Stowarzyszenie Trasy Rowerowe Mielec;Wstęp wolny. 22 sierpniaWernisaż wystawy malarstwa „Harmonia nieuchwytna. Geometria Marcina Lubery – 22 sierpnia, godz. 18, Galeria ESCEK DK SCK. Organizator – Dom Kultury SCK.Wstęp wolny. * * *Marcin Lubera w 2009 roku ukończył studia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w pracowni prof. Henryka Sikory o specjalności małe formy rzeźbiarskie. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą i instalacją artystyczną. Głównymi obszarami twórczych zainteresować Lubery są abstrakcja geometryczna, minimalizm, prymitywizm i konceptualizm, a źródłem inspiracji twórczej są według niego człowiek przyroda, literatura i filozofia. Marcin Lubera swoje prace nazywa „Tworami”.Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne artysty: OK Ziemowit Kielce, Galeria M, Paradoks Przestrzeni (2024); PDK OIIB Rzeszów, Galeria Integracyjna, Uzewnętrznienie geometrii (2023); Galeria ESCEK, Mielec, Paradoks Przestrzeni (2019).Wystawy zbiorowe: Galeria BOHEMA, Warszawa, Figury i struktury; Greenpoint Insurance Brokerage, Brooklyn, New York - Fine Art Corner, Read Art.; BWA Rzeszów, Horyzont (2023). 30-31 sierpniaESKA Music TourKoncerty z okazji Dni Mielca – 30-31 sierpnia, tereny rekreacyjne MOSiR, ul. Solskiego 1.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.06.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test